آمار بازدیدکنندگان سایت

02181578
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
282
1678
9148
20370
33325
2181578

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: ساعت

درک مهارت های کلیدی ۲۰۲۰ برای جنگلداری

می دانیم که علم جنگلداری با عامل احساسی ایده تنفس به چالش کشیده شد و عامل عقلی و فنی و تخصصی 

 

درک مهارت های کلیدی ۲۰۲۰ برای جنگلداری

می دانیم که علم جنگلداری با عامل احساسی ایده تنفس به چالش کشیده شد و عامل عقلی و فنی و تخصصی با تبعیت از حرف های علمی سعی در بررسی و پژوهش و سپس بکارگیری آن ایده داشت.

مجمع جهانی اقتصاد فهرست ده مهارت کلیدی لازم برای موفقیت در ٢٠٢٠ را منتشر کرد، اگر این فهرست را با فهرست ۲۰۱۵ مقایسه کنیم، یک تغییر فاحش خواهیم دید، که کنترل کیفیت در ده مهارت برتر ۲۰۲۰ قرار نگرفت و جای خود را به مهارت هوش احساسی عاطفی داد.

مهارت هوش احساسی عاطفی، يک مهارت کاملاً جديد در فهرست است ! که حاکی از اهمیتِ شیوه برخوردِ فرد با مسائل و فرازُ نشیب‌های زندگی می باشد و اساساً مهارتی است که می تواند موجب شود هر فردی ارتباطِ بهتری با اطرافیان خود برقرار کند و در نتیجه، قدرت سازشِ بیشتری با مشکلات عاطفی و هیجانی داشته باشد.

به لحاظ اینکه مهارت حل مسائل پیچیده کماکان در صدر فهرست ده مهارت برتر باقی ماند و تفکر نقادانه در دو پله بالاتر، به عنوان دومین مهارت برتر در فهرست نشست، من حل مسائل جنگل و جنگلداری کشور را مسئله بسیار پیچیده می بینم و در عین حال ظرفیت های جنگل و منابع طبیعی را در حل مسئله، حتی بدون نیاز به قطع درخت در طرح های جنگلداری، از لحاظ اقتصادی برای ذینفعان و جنگل نشینان غالبا محروم و دارای مشکل معیشتی، بسیار سر شار می بینم که از جمله می تواند با فرصت اشتغال ۲۰،۰۰۰ نفری بدون نیاز به اعتبار دولتی برای دانش آموختگان بخش جنگل، در دو مسئله اجتماعی نیز «رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکاری» اثر بخشی داشته باشد.

اما از قضا اکثر جنگلبانان و حتی خودم را که اکنون در حال نگارش این یادداشت هستم، از مهارت تفکر نقادانه یا مهارت هوش احساسی عاطفی یا مهارت مذاکره بی بهره می بینم و لزوما از سه سو[1] باید برای نشان دادن مهارت جنگلبانان در حل مسئله پیچیده جنگل و جنگلداری پرداخت !

مسئله پیچیده جنگل و جنگلداری کشور را اینگونه می توان نوشت:

با اجرای برنامه ششم توسعه اقتصادی، عوامل تخریب جنگل افسار گسیخته است و در هر سطح از جنگل کشور مشاهده می شود. برنامه حفاظت و احیا و توسعه جنگل مختل تا متوقف مشاهده می شود و هیچ برنامه حمایتی مؤثر در برابر آفات و آتش نیست.

اکنون باید با ده مهارت برتر مجمع جهانی اقتصاد به این مسئله پیچیده در کشور بنگرید.

مهارت اول – حل مسائل پيچيده

مهارت دوم – تفکر نقادانه

مهارت سوم – خلاقيت

مهارت چهارم – مديريت انسان ها

مهارت پنجم – هماهنگی و سازگاری اجتماعی

مهارت ششم - هوش احساسی عاطفی

مهارت هفتم و هشتم - قضاوت" و "تصمیم گیری

مهارت نهم - مذاکره

مهارت دهم - انعطاف پذيری ادراکی

اگر با مهارت های برتر به مسائل پیچیده جنگل مانند تعارض دام و جنگل و یا سوخت هیزم بنگرید، شما قادر خواهید بود با تبعیت از نقشه جامع علمی کشور و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، نگاه بلند پروازانه و بر خلاف واقعیت ها در ساز و کارهای حفاظت و احیا و توسعه جنگل کشور را، با تاسی از توسعه بخش غیر دولتی به سمت توسعه مدیریت هدایت نمایید و بدون نیاز به اعتبار دولتی و بدون نیاز به قطع درخت، به بهره برداری غیر تجاری ادامه دهید و عوامل تخریب جنگل را کنترل کنید و روند حفاظت احیا و توسعه را بهبود ببخشید و از همه مهارت ها در حل مسئله استفاده کنید !

همه باید به یک درک درستی از مهارت برسیم و سهم مهارت را حتی بیشتر از سهم دانش بدانیم و بپذیریم مباحث مرتبط با لغو قرارداد با مجریان طرح و توقف هر گونه بهره برداری از جنگل، نه تصمیمی مبتنی بر دانش بود و نه تصمیمی مبتنی بر مهارت ! در حل مسئله های پیچیده جنگل، در حالیکه می توان هرگونه بهره برداری را به بهره برداری تجاری و بهره برداری غیر تجاری تفکیک نمود و در کف جنگل بدنبال محصول قابل استحصال و درامد گشت و عوامل تخریب جنگل کنترل نمود و فرایند حفاظت و احیا و توسعه مطلوب نظر آحاد جامعه و قانونگذار انجام داد.[1] - الف - افسار گسیختگی عوامل تخریب جنگل – ب - توقف برنامه های اساسی حفظ احیا و توسعه – ج - تامین نظر افکار عمومی و ذینفعان در جنگل

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم