آمار بازدیدکنندگان سایت

02181567
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
271
1678
9137
20359
33325
2181567

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: ساعت

سلطان بی سلطه در جنگل !

آیا ادبیات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور جمهوری اسلامی، به ادبیات مقامات این کشور انقلابی شبیه است ؟ آنگاه که می گوید

 

سلطان بی سلطه در جنگل !

آیا ادبیات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور جمهوری اسلامی، به ادبیات مقامات این کشور انقلابی شبیه است ؟ آنگاه که می گوید : «به هیچ کسی ربطی ندارد[1].» بوی تکبر می دهد. او حتی در حفظ محیط زیست ما را مایوس کرد. این سلطان نه در جنگل سلطه و اختیار قانونی دارد، نه بر تشکل های مردمی که اکنون هر یک به نحوی با انتقال آب از دریای خزر مخالفند ! از این رو باید نکاتی را به ایشان یادآوری کرد.

ایکاش یادشان نمی رفت که سازمان ایشان به منظور حفاظت از محيط زيست و بهره گيري پايدار از منابع طبيعي كشور، در بند ب ماده ۱۰۴ از فصل دوازدهم برنامه توسعه پنجساله سوم به اجراي موارد زير به عنوان سیاست های محیط زیستی ملزم شده بود.

«ب- به منظور تقويت و پشتيباني از «سازمان هاي غيردولتي حامي محيط زيست و منابع طبيعي » ، كمك هاي مالي اشخاص حقيقي و حقوقي به اين سازمان ها به عنوان هزينة قابل قبول تلقي مي شود . اين كمك ها كه به حساب خاصي در خزانه واريز مي گردد، دريافت و بر اساس آيين نامه ايكه به پيشنهاد سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت جهاد سازندگي تهيه و به تصويب هيأت وزيران مي رسد و مشتمل بر حداكثر ميزان كمك ها و نحوة اعطاي آنهاست، در اختيار اين سازمان ها قرار خواهد گرفت.»

مهندس کلانتری یادش رفت تا سال ۸۱ وزیر کشاورزی بود و آیین نامه بند ب این ماده به پیشنهاد وزارتخانه او و سازمان فعلی او و سازمان برنامه و بودجه در ۵ بهمن ۷۹ تصویب شد، نگوید یادش نمی آید !

اکنون نباید بگوید شکل مار کشیده است و از این شکل می ترسد ! یا بر عکس، واهمه ای ندارد ! او برای حفظ شان خود و مردم و نظام جمهوری اسلامی مکلف است، از همان ادبیات مندرج در ماده ۱۰۴ قانون برنامه سوم و آیین نامه بند ب ، به عنوان سیاست محیط زیستی استفاده کند.

مثلا باید بگوید پیام مخالفت سمن ها را دریافت کردم. برای ابتکار عمل در راستای مخالفت و نیل خواسته سمن ها چه کمک های مالی اداری نیاز دارند ؟

جنگل اموال عمومی است. قطعا اموال دولت نیست ! قطعا در حیطه مدیریت سازمان او نیست ! چهل هکتار مساحتی که ایشان اعلام کرد، شاید مساحت راه دسترسی به پنج ایستگاه اعلام شده باشد. مسیرهای برق و مسیر اصلی انتقال و فراز و نشیب ها و لغزش و رانش ها، تخریب برای یک عملیات سنگین لوله گذاری خیلی گسترده و غیر قابل جبران است.

انتقال آب هزینه ای دارد که از درآمد ملی باید بدان اختصاص داده شود ! گویا راه رفع مشکل معیشتی مردم با راه تحرک پیمانکاران بیکار برای تخریب جنگل و همچنین وظیفه این سازمان اشتباه شده است. درآمدهای ملی را نمی شود میلی هزینه کرد و جنگل های ملی شده را نمی شود به میل خود تبدیل و تخریب نمود. ! ایشان می گوید ما ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از خزر برداشت می کنیم !  و مشخص نیست ایشان وزیر نیروست یا رئیس سازمان محیط زیست !

دولت به تکمیل طرح های نیمه تمام توجه کند، طرح های تعارض زا واجد اولویت نیستند ! و کمیت چنین طرح هایی در کسب فایده ملی می لنگد. دولت باید به اولویت های منافع ملی توجه داشته باشد ! طرح انتقال آب منافع میلی بیشتری از منافع ملی دارد. ضمنا مزید یادآوری باید اشاره کنم که تشکل های مردمی برآیندی از اراده و عصاره جامعه هستند و همه مسائل و مشکلات کشور به مردم و تشکل ها ربط دارد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم