آمار بازدیدکنندگان سایت

02659152
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
612
1508
6328
22235
37151
2659152

آی‌پی شما: 3.239.40.250
امروز: ساعت

مانند اجرای برجام ! جنگل های هیرکانی نیز در اجرای برنامه استراحت بی بهره ماند!

توقف نقيض تحرك است ! اما تنفس به معنای نفس گرفتن و تجدید قوا کردن و یا استراحت کردن است

 

مانند اجرای برجام ! جنگل های هیرکانی نیز در اجرای برنامه استراحت بی بهره ماند!

توقف نقيض تحرك است ! اما تنفس به معنای نفس گرفتن و تجدید قوا کردن و یا استراحت کردن است، که قطعا به محیط آرام نیاز است ! با اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل، بهره برداری متوقف شد و موافقین به خواسته خود رسیدند، اما آیا نشانه هایی از استراحت در جنگل قابل مشاهده است !

در بازی موافق و مخالف بازنده اصلی جنگل است ! موافقین با ایده تنفس، برنده بازی شدند و به سهم خود رسیده اند، اما جنگل های هیرکانی از نتیجه بازی موافق و مخالف بی بهره ماند !

اینک در روز ملی روستا و عشایر بر تعداد آبادی های محاط در جنگل های هیرکانی و تعداد خانوارهای جنگل نشین در آبادی های بالاتر از بیست خانوار و جمعیت پراکنده کمتر از ۲۰ خانوار تامل می کنم !

جنگل های هیرکانی در بدترین وضعیت های ممکن دوران گذار ناشی از توهم تنفس را سپری می کند، به نحویکه با پسرفتی واضح در مدیریت، به وضعیت ابتدای قرن جاری رسیده اند و تنها وجه متمایز با گذشته، ملی شدن و اخذ سند است که دوستی در رابطه با اسناد مالکیت جنگل می گفت ارزش کلید صندوق به یغما رفته را دارد !

در جنگل های شمال ۴۳۱۶ واحد آبادی وجود دارد که از این تعداد ۳۴۰۱ واحد آبادی محاط در جنگل هستند.  از این تعداد به میزان ۲۳۱۲ آبادی ( ۶۸٪ شامل ۱۶۰۰۰ خانوار) دارای سکنه زیر ۲۰ خانوار می باشند که به دلیل پراکندگی آبادی ها و خانوارها محروم از امکان تامین خدمات زیر بنایی هستند !

سخن دیگر وابستگی معیشت به جنگل است که در ۷۸۳۹۰ خانوار از جنگل نشينان جنگل های شمال كشور نمایان است. آنها مادامیکه معیشت جایگزین نداشته باشد بسیار طبیعی است که در وضعیت رکود اقتصادی کشور و مشکلات معیشتی جامعه، حتی بیش از حد عرف متداول خود به موهبت های طبیعی در عرصه و اعیان جنگل های شمال وابسته شده اند.

به قدری بحث بهره برداری از درختان معیوب در طرح های جنگل را با جو سازی، سنگین می کنند که برای آحاد جامعه بسیار سخت است، گزارشات آرشیوی عملکرد سازمان جنگل ها را در قالب ۴۷۶ طرح جنگلداری بپذیرند، در حالیکه می توانند اثر بخشی عملیات رفع تعارض دام و جنگل را در ۱۷۱ طرح جنگلداری مشاهده کنند.

داستان برنامه استراحت جنگل از فرایند ایده تا قانون، به مانند داستان برنامه هسته ای کشور، از فرایند مذاکره چند ساله تا برنامه جامع اقدام مشترک است ! که اکنون طوری تداعی ذهنی شده که گویا فقط ایران متعهد به توقف غنی سازی در انرژی هسته ای به موجب برجام است !  یا فقط سازمان جنگل ها متعهد به توقف بهره برداری در برنامه استراحت جنگل است. !

رها کردن مدیریت جنگل روا نبود و نیست ! قانونی بد در کشور تصویب شد و بسیار بد به اجرا گذاشته شد ! به نحویکه مشخصا آسیب های متنوعی چون معیشت جنگل نشینان - معیشت کارکنان طرح و همچنین به نحو بسیار تاسف بار، قرار گرفتن عوامل کاری محدوده طرح ها در رابطه با بهره برداری پنهان و قاچاق چوب است.

با اختلال در روند اجرای طرح جنگلداری مخالف بودم و هستم ! اما به دوره انتقال اعتقاد داشتم و دارم ! آثار توقف بهره برداری نمایان است ! می بینید که هیچ تحرکی در احیا و توسعه جنگل های هیرکانی نیست و حتی حفاظت نیز مختل شده است. به پاس خدمات چندین ساله مرحوم دکتر مهاجر، به توصیه ایشان که «حتی مخالفین استراحت جنگل ساکت ننشینند ! » تا کنون به یاری خدا ساکت ننشستم و پیشنهاد می کنم موافقین با ایده تنفس و توقف بهره برداری ! بدنبال نتیجه به نفع جنگل باشند ! نه سرمست به نیل در خواسته خود ! شرط های ۱۱ گانه مرحوم دکتر مهاجر را مرور کنند و در راستای بهینه سازی مدیریت، در احیای سیاست و اقتصاد جنگل مساعی مجددانه داشته باشند و با اصلاحات جزیی «یعنی رها کردن هدف اصلاح از بین اهداف تهیه و اجرای طرح های جنگلداری»، در جنگل های طبیعی درخت قطع نکنند ! اما در عین حال از توقف بهره برداری در جنگل برای جامعه تابو نسازند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم