آمار بازدیدکنندگان سایت

02659125
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
585
1508
6301
22208
37151
2659125

آی‌پی شما: 3.239.40.250
امروز: ساعت

دنیای فانی و یادهای باقی !

دکتر مهاجر دار فانی را وداع گفتند ! به رسم زمانه باید به تکریم و قدرادانی از معلم و استاد پرداخت ! آرزوی

 

دنیای فانی و یادهای باقی !

دکتر مهاجر دار فانی را وداع گفتند ! به رسم زمانه باید به تکریم و قدرادانی از معلم و استاد پرداخت ! آرزوی رحمت و مغفرت برای ایشان از خدای رحمان و رحیم دارم.

به او که در روز جهانی معلم، جان به جان آفرین تسلیم کرد و از خاک برآمد و بر خاک شد، درود ! که از تلاش چندین ساله او در توسعه علم جنگلشناسی کشور، اثر ماندگار ارائه و دفاع از ایده تنفس جنگل، برجسته تر از دیگر اثرات باقی مانده از این استاد برجسته است !  

این روزها عرفا از باب تکریم به نکاتی از خدمات ایشان اشاره می شود ! بی تردید ایشان یکی از بنیانگذاران شیوه جنگلشناسی همگام با طبیعت در جنگلداری ایران بوده اند و مدافع ایده استراحت جنگل ! اما نباید گفت ایشان مدافع سر سخت بوده اند، ایشان نیز مانند مرحوم دکتر جزیره ای چهره ماندگار کشور و یا دیگر متخصصان بخش جنگل که به سبب بی توجهی دولت به مشکلات اجرای رفع تعارض دام و جنگل و عدم موفقیت در استقرار تجدید حیات، به رویکرد اصلاح ساختار و حفاظت از جنگل بیش از بهره برداری بی هدف اهمیت می دادند، به استراحت دادن جنگل اعتقاد داشتند !

اما در ادبیات جنگلبانی استراحت دادن به جنگل یعنی قرق ! که متفاوت از ایده استراحت جنگل دهه نود و صد البته مغایر با قانون موسوم به تنفس و توقف بهره برداری و تعطیلی طرح های جنگلداری و رها کردن جنگل و دارایی های تملکی پنجاه ساله طرح های جنگلداری، در برابر همه مشکلات اجتماعی و اقتصادی و در عین حال بی توجهی محض به فقر ذینفعان و جنگل نشینان است.

باید به همه اظهار نظرهای مرحوم خلد آشیان، دکتر مهاجر نیز تامل داشت که به شروطی اشاره کرده اند و یا به طور مصرح گفته اند: «حتی مخالفین استراحت جنگل ساکت ننشینند ! » بنابراین نباید برداشت شود که ایشان مدافع سر سخت ایده استراحت جنگل بوده اند، و جنگل یکی از مدافعان علمی قانون استراحت جنگل را از دست داد.

خواسته ایشان این بود که مخالفین جنگل ساکت ننشینند ! بهره برداری به عنوان هدف، هرگز قابل دفاع نبود و قابل دفاع نیست ! اما سیاست جنگل و اقتصاد جنگل قابل دفاع است ! زیرا ملاک حفظ و بقای جنگل است که تحت سیاست های عمومی کشور مندرج در قانون برنامه توسعه ششم، با نحوه بسیار بد اجرای قانون، همه اساتید دانشگاهی و همه متخصصین را نگران کرده است.

نکته دیگری که باید بدان اشاره شود بحث "جنگل شناسی همگام با طبیعت" است ! بی تردید همه سروران اذعان می نمایند که این شیوه اجرایی البته رویکرد خوبی در دخالت های فنی است، اما هنوز برشی برای این شیوه معرفی نشد، یعنی جنگلشناسی با تحولی مواجه نشد و طرح های جنگلداری بیش از ۱۴ سال با برش های شیوه تک گزینی کلاسیک تحت اجرا بود.

امید که اساتید محترم دانشگاه و تحقیقاتی، بتوانند در یادداشت های به چاپ نرسیده استاد، برش شیوه همگام با طبیعت را به نام ایشان منتشر کنند و طبعا این شیوه اجرایی با برش مختصش، باید بر جنگلداری و اقتصاد جنگل تاثیر مثبت بگذارد، یعنی ماهیتا جنگلداری را از تک محصولی خارج کند و همگام با طبیعت به تنوع زیستی اهمیت دهد و طرح جایگزین با هدف متنوع تهیه و اجرا شود، تا کشور با جنگلداری همگام با طبیعت بومی شده بتواند مکتب جنگلشناسی نزدیک به طبیعت داشته باشد !

اکنون با این ضعف های ظاهر شده در جنگلداری، چگونه می توان از واژه مکتب استفاده نمود !

در گذرگاه دنیای رهگذارانی می آیند و می روند و آنچه در طول و عرض این گذرگاه باقی می ماند، آثار معنوی وجود است که یک وجود را در جامعه پویا و توسعه یافته ذیجود می نماید و آنچه که در طول و عرض این گذرگاه به باد فنا می رود، آثار مادی یک وجود در این گذرگاه است.

علم بهتر از ثروت است، زیرا نام و یاد دانشمندان باقی و ماندنی است !

انا لله و انا الیه الراجعون

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم