آمار بازدیدکنندگان سایت

02340522
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
37
1046
10793
9559
34798
2340522

آی‌پی شما: 34.232.62.209
امروز: ساعت

معمای توسعه گیاهان دارویی !

گفته می شود گیاهان دارویی جزو منابع گران بها و ارزشمند طبیعی است که

 

معمای توسعه گیاهان دارویی !

 

گفته می شود گیاهان دارویی جزو منابع گران بها و ارزشمند طبیعی است که در پیشبرد اهداف ملی، منطقه‌ای و جهانی در زمینه‌های بهداشتی و اقتصادی نقش بسزایی دارد، تحقق سلامت افراد جامعه، خودکفایی دارویی، ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی و کاهش بیکاری، از جمله مزایا و کاربردهای اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی گیاهان دارویی است.

به راستی اگر گیاهان دارویی در منابع ارزشمند مراتع به صورت خودرو و طبیعی می روید ! با این وصف چرا در این رابطه یعنی توسعه گیاهان دارویی؛ تاکید به توجه بیشتر به استانداردها و نظارت‌های لازم برای کاشت، برداشت، نگهداری و مصرف گیاهان دارویی می شود.

کاشت داشت برداشت مراحل شناخته شده فعالیت زراعی و مغایر با رشد و نمو هر گیاهی در مراتع به صورت خودرو و طبیعی است.

در بازی رنگ باخته واژه ها نیز می توان گفت؛ واژه مذموم اراضی شیبدار ! زیرا عنوان فاقد تعریف در بین جنگلبانان است یعنی اگر اراضی است، باید یا زراعی یا باغی باشد. پس واگذاری از کجا آمده و بدان الصاق می شود، بازی با الفاظ و واژه ها برای توسعه اراضی در جنگل ها یا مراتع !

نگذارید اراضی شیبدار و طرح طوبی به غلط های مصطلح تبدیل شوند. جنگلبان ها باید بتدریج با عنوان دیگری به اینگونه واگذاری های غلط بر خلاف قانون بگذارند. گاهی مراتع را منابع گران بها و ارزشمند می شماریم و گاهی فقیر و منشاء سیلخیزی ! جایگاه مرتع را باید در اقتصاد ملی برجسته کرد.

معمای توسعه گیاهان دارویی پارادایم مدیریت مراتع کشور است، مدیریت مراتع فراموش شده کشور توانایی لازم در حمایت از ذینفعان ندارد، ذینفعانی که بالاصاله در راستای حفظ منافع خود، محافظ سامانه عرفی خود در مراتع کشورند. آنهاییکه خود نیازمند حمایتند در عین حال در راستای حمایت از دولت و رفع مشکل معیشت مردم کشور می گویندک می توانند گوشت دام زنده را با کیلویی کمتر از ۴۰ هزار تومان عرضه کنند !

وای بر مدیریتی تابع طرح و نقشه دیگر مدیریت ها شود و نتواند حق ذینفعان مراتع را محفوظ نگهدارد و منافع مراتع را در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در اختیار مدیریت مراتع و برای حمایت و توانمند سازی به خدمت بگیرد.

توسعه راهش را در این کشور گم کرده است. توسعه عموماً سنت زداست، نمی تواند سنت گرا باشد ! یعنی لاجرم باید از نظام بهره برداری سنتی از زمین عبور کند و به سمت نظام بهره برداری بر مبنای مدیریت آمایش سرزمین گام بردارد.

توسعه در هر زمینه ای از فعالیت جامعه اعم از دینی - فرهنگی - سیاسی – اجتماعی - اقتصادی و... اقتضائی است و علاوه بر این، در هر زمینه چند جانبه است. یعنی نمی شود در توسعه فرهنگی جامعه، نسبت به جنبه های سیاسی یا اجتماعی یا نظامی یا اقتصادی و... بی توجه عبور کرد.

چگونه مراتع کشور با بهره برداری برخی گونه های مرتعی، تا شش برابر درآمد حاصل از چوب جنگل های شمال، منشاء تحصیل درآمد عمومی است، اما مرتع فاقد برنامه اقتصادی است ؟.

 

توسعه گیاهان دارویی در قالب برنامه اقتصادی مراتع کشور، باید یکی از راه حل های معمای لاینحل در مراتع کشور باشد.

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم