آمار بازدیدکنندگان سایت

02340494
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
9
1046
10765
9531
34798
2340494

آی‌پی شما: 34.232.62.209
امروز: ساعت

کاهش مساحت جنگل های جلگه ای علت کاهش مساحت جنگل های هیرکانی !

اجرای قوانین بد موجب تبدیل و کاهش مساحت جنگل شده و می شود، سازمان های مردم نهاد نیز تشکل هایی هستند که به موجب قانون تشکیل می شوند،

کاهش مساحت جنگل های جلگه ای علت کاهش مساحت جنگل های هیرکانی !

 

 اجرای قوانین بد موجب تبدیل و کاهش مساحت جنگل شده و می شود، سازمان های مردم نهاد نیز تشکل هایی هستند که به موجب قانون تشکیل می شوند، یعنی همان مرجع قانونگذاری که قوانین مرتبط با حفاظت و بهره برداری از جنگل را تصویب کرد. بنابراین اعضاء هر تشکل مردم نهاد، نباید فکر کند تافته جدا بافته ای از جامعه مدنی و ارکان نظام جمهوری اسلامی است.

 

کسی که مساحت جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی را برای اولین بار اعلام کرد، مرحوم مهندس ساعی بنیانگذار جنگلبانی بود ! احتمالا هیچ یک از اعضاء تشکل های مردم نهاد نمی دانند که در جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی 7658 آبادی وجود داشت و قطعا نمی دانند که هنوز 3401 آبادی محاط در جنگل یا در درون جنگل وجود دارد !

سوال واضح این است که آیا مساحت اعلامی بنیانگذار جنگلبانی که نقل محافل ژورنالیستی است، با ملاحظه و کسر مساحت آبادی ها اعلام شده یا بدون احتساب این بخش از اراضی و باغات آبادی ها ؟

جنگل های جلگه ای ناحیه رویشی هیرکانی عموما تبدیل شد ! تبدیل و واگذاری حکم و مقرره قانونی بود و هست ! قوانین بد مرتبط با حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع از ابتدا ملی شدن و در ضمن همان قانون وجود داشت ! فعالان مدنی باید بر مفاد قوانین جاری کشور وقوف یابند و با علت جنگلخواری و کاهش مساحت جنگل ها مقابله کنند ! نه با معلولی تحت عنوان جنگلخواری موهوم !

جنگلبانان همیشه با اجرای قوانین بد مقابله کردند، کارنامه آنها در دل اسناد آرشیوی سازمان جنگل ها ثبت و ضبط است قوانین بد همچنان تصویب و اجرا می شود، همانند قانون موسوم به استراحت جنگل ! که با تصویب آن مغز جنگلبان سوت کشید و با اجرای آن عمق جنگل ها با تشویش و تلاطم رنگ استراحت به خود ندید !

مساحت قبل قرون وسطایی جنگل های هیرکانی قطعا کاهش یافت و ساخت و سازهای های مسکونی و توسعه بی حد و حصر و سیری ناپذیر شهری در اراضی آبرفتی یعنی بهترین خاک زراعی از حیث فیزیکی و شیمیایی همچنان ادامه دارد !

باید چشمشان را برای درک واقعیت ها باز کنند و نگویند: از 40 سال قبل تاکنون حدود 3 میلیون و 600 هزار هکتار از جنگل های هیرکانی به حدود یک میلیون و 800 هزار هکتار رسیده و این به معنای این است که نیمی از جنگل های شمال دود شده است. پیشنهاد می کنم برای رضایت دل خود نقشه های حوزه آبخیز این ناحیه رویشی را که حاصل مطالعات طرح جامع جنگل های شمال است بررسی و بر اساس مشاهدات خود و مساحی قطعا طور دیگری داوری خواهید کرد !

همچنانکه حجم توسعه شبکه امور زیر بنایی ایجاد شده در شمال کشور را که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی احداث شده احصا می کنند، یادشان باشد که بخش اعظمی از بستر طبیعی احداث همه شبکه های امور زیر بنایی جنگل های هیرکانی است.

اجرای مقررات قوانین جاری کشور مخصوصا مقررات موازی در واگذاری و احیای اراضی در حکومت اسلامی، علت العلل کاهنده مساحت جنگل بوده است، نقش فعالیت مدنی ایجاب می کند که تشکل های مردم نهاد به جای تامل بر وضع جنگل ها چگونه گذشت باید با تامل به وضعیت کنونی جنگل ها که چگونه می گذرد بیاندیشند و به فکر نجات جنگل ها در نتیجه اجرای بد قانون استراحت جنگل باشند !

جنگلبانان در چهل سال اخیر یک متر جنگل را واگذار نکردند، اما می توان گفت : در اجرای قانون بد به اکراه و اجبار با واگذاری اراضی جنگلی که در دیگر دستگاه اجرایی انجام می شد مجبور به توافق شدند !

بی تردید بیان سخنان غیر تخصصی و مخدوش کردن خدمات جنگلبانان سلف به بی انگیزگی کارکنان کنونی منتهی می شود ! کارکنانیکه که بیش از بیست سال از عمر خدمتی آنها در مدیریت گذشت و با کمترین حقوق و در عین تبعیض در دهه هشتاد بازنشسته شدند و اکنون پراید اسقاطی سوارند، مصداق قرار داده شده و با دیگر کارکنان دیگر دستگاه اجرایی مقایسه می شوند ! انگیزش های معنوی خدمت را با اینگونه سخنان غیر واقع تخریب نکنید، تا حفاظت از باقیمانده جنگل ها به مخاطره می نیافتد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم