آمار بازدیدکنندگان سایت

02340525
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
40
1046
10796
9562
34798
2340525

آی‌پی شما: 34.232.62.209
امروز: ساعت

تشکل ها و مشارکت اجتماعی- شاکله و هدفگذاری قابل تحقق

روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی به اعضاء انجمن کلارستاق و فرمانداری شهرستان مبارکباد

تشکل ها و مشارکت اجتماعی- شاکله و هدفگذاری قابل تحقق

 

روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی به اعضاء انجمن کلارستاق و فرمانداری شهرستان مبارکباد

به گذشته که بنگریم ! بخش عظیمی از مردم را فاقد مولفه های رفاهی می بینیم ! یک نسبت متوازن جمعیت ساکن در بخش روستایی ! اما تولید کنندگانی در یک بستر نا متوازن و غیر برخوردار از عدالت اجتماعی  !

هر چند در قرن جاری دست یافته های مردم از فرایند توسعه و زیر ساخت ها دارای جهش است، اما با وجود مواهب طبیعی این کشور، نمی توان به نقش آفرینی در خور و شایسته ی مشارکت اجتماعی با ارکان حکومت اذعان نمود !

به برخی از مولفه های توسعه که بنگریم. متوجه ناتوانی دولت و ناتوانی اقتصاد ملی وابسته به نفت در تحقق خواستگاه های مردمی و عدالت اجتماعی و توسعه پایدار خواهیم شد.

فعالیت تشکل ها را در بسیاری از موارد نباید در حد فعالیت صنفی بدانیم، بلکه باید فراتر از یک فعالیت صنفی در بیان و تحقق خواسته ی بخشی از جامعه کل نگاه کنیم. زیرا در همه کشورهای جهان علاوه بر ارکان حکومت، بر پایه دانایی محوری جامعه تشکل هایی با محوریت عدالت و توزیع عادلانه ثروت و خدمات، در پی استقرار عدالت اجتماعی و توسعه متوازن و پایدار هستند.

شالکه تشکل های مردمی نه تنها در حکومت های مردمی جهان، بلکه حتی در حکومت های خودکامه جهاندیده می شود، تشکل های مردمی عموما بر پایه مطالبه گری نه در قواره کنشگر اجتماعی، بلکه فراتر از آن در حکومت های مردمی، نماد همکاری و مشارکت اجتماعی با ارکان نظام خود هستند و در ایران که حکومتی مبتنی بر مردمساری دینی و ملی استقرار دارد، تشکل ها تجلی گاه رشد و توسعه یک واحد اجتماعی بالنده هستند.

واحدهای اجتماعی بالنده در محدوده ی بخش - شهرستان – استان، عموما دارای تشکل های مختلفی هستند که در زمینه های متفاوت جامعه فعالیت بی منت انجام و ارائه می دهند. بنابراین معیار توسعه یافتگی هر جامعه بالنده عموما با شاخص تشکیل تشکل های مختلف ارزیابی می گردد و مفهوم توسعه اجتماعی در آن جامعه بالنده را متبلور می کند.

خودجوشی و مردم بنیانی و انسجام بخشی، تبلور شاکله تشکل های مردمی و حلقه اتصال آگاهی بخش و فرهنگ ساز، ممد و همکار دستگاه های اجرایی مختلف است، مجموع چنین تشکل های مردمی جلوه گر عنوان مشارکت اجتماعی است، عنوان فصل سوم نظام فنی اجرایی کشور که بر اساس قانون طرح و برنامه مصوب سال 1351 تدوین شده است، کف و سقف مشارکت اجتماعی در تهیه و تصویب و اجرا و بهره برداری از طرح ها را تبیین می کند !

ایران در معرض تحریم استکباری علاوه بر مشکل معیشتی و افزایش نرخ بیکاری که شاخصه رکود اقتصادی است، با انواع تهدیدات زیستی نیز مواجه است، دستیابی به رفع تهدیدات زیستی هرگز بدون همکاری مردم امکان پذیر نخواهد بود. بخشی مهمی از فعالیت های تشکل های مردمی می تواند در راستای توسعه مشارکت اجتماعی در زمینه تبدیل تهدید به فرصت هدفگذاری و بستر سازی و برای ایفای حقوق شهروندی استقرار یابد.

بی تردید ظرفیت های شهر چالوس با وجود جنگل و دریا و جاده بین استانی کندوان که با مناظر بی بدیل خود، یکی از جاده های زیبای جهان است و با آزاد راه در دست احداث، مدت سفر را از مرکز کشور با گذر از شهر مرزن آباد به شهرستان های چالوس و کلاردشت بسیار کاهش می دهد. از ابتدای دهه نود تشکل مردمی با نام انجمن کلارستاق در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، فرا جناحی تشکیل شد تا به افق های توسعه بنگرد و در همکاری تنگاتنگ با مدیریت شهرستان و استان در تحقق هدفگذاری های گام بردارد.

می توان این خواسته را مطالبه مردمی دانست و برای اعضاء انجمن کلارستاق و فرماندار توانمند شهرستان چالوس در توسعه تشکل های مردمی و مشارکت اجتماعی، آرزوی موفقیت هر چه بیشتر نمود، زیرا همه ارکان نظام و مردم واقفند توسعه ی بخش غیر دولتی کشور، از اصول قانون اساسی است و با توسعه بخش غیر دولتی می توان همه ی اهداف مندرج در قوانین جاری کشور را تحقق بخشید !

همه ی آحاد جامعه در اقصی نقاط کشور که در قالب تشکل های مردمی فعالیت می کنند، باید آگاه باشند ! تراکم جمعیت کشور کمتر از 50 نفر در کیلومتر مربع است، یعنی با وجود این همه منابع تجدید پذیر و غیر قابل تجدید از نوع معادن و نفت و گاز، کشور ایران و ملت ایران، مردمی ثروتمند محسوب می شوند و اما باید بر روی پاشنه آشیل خود یعنی رفع ضعف مدیریت کلان و خرد متمرکز شوند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم