آمار بازدیدکنندگان سایت

02089231
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
383
735
6896
18017
32707
2089231

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

ثبت جهانی جنگل های هیرکانی مغایر با قانون اساسی است.

میراث طبیعی قطعا میراث فرهنگی نیست ! مفاهیم واژه ملی و واژه انفال در مالکیت و منافع آن با ثبت جهانی که میراث نسل بشری محسوب شود مغایرت دارد.

 

ثبت جهانی جنگل های هیرکانی مغایر با قانون اساسی است.

 

میراث طبیعی قطعا میراث فرهنگی نیست ! مفاهیم واژه ملی و واژه انفال در مالکیت و منافع آن با ثبت جهانی که میراث نسل بشری محسوب شود مغایرت دارد.

میراث اعم از طبیعی یا فرهنگی می تواند ملموس «مادی» یا نا ملموس «معنوی» باشد. آنگاه که هر کارشناس متخصص جنگل به بقای برخی گونه های اندمیک این ناحیه رویشی از دوران سوم زمین شناسی اذعان می کند قطعا جنگل های هیرکانی کهن و میراث طبیعی است، اما کهن بودن یا شکوه باستانی بودن برخی گونه ها، هیچ دلالتی بر فرهنگی بودن این میراث طبیعی ندارد !

به طور واضح باید به کلیهٔ آثار باقی‌مانده از گذشتگان میراث فرهنگی گفته شود و به کلیه آثار باقی مانده از تحولات طبیعی که نسل بشری در ایجاد یا بقای آن دخالتی ندارد، میراث طبیعی گفته شود !

از لحاظ تعلق به نسل بشری و تلاش برای بقای اثر طبیعی می توان به این نکته نیز اشاره کرد، در حالیکه نسل بشری در قرون و اعصار متمادی در راستای استمرار معیشت خود به تبدیل جنگل های هیرکانی، به زراعت و باغ، همت گمارده و این افعال از منظر ملی و دینی تبدیل و احیا تلقی و برای نسل قبلی عملیاتی مجاز فرض می گردید، چگونه نسل فعلی می تواند در عین نقض غرض با نسل قبلی، دگر اندیشی کند و به همین جنگل ها به عنوان میراث بنگرد.

این جنگل متعلق به نسل قبلی نبوده تا نسل فعلی برای خود سهم الارث بخواهد زیرا نسل قبلی در پی نتیجه تبدیل جنگل زمین و باغ از خود به عنوان میراث باقی گذاشته است.

باید به جنبه ای دیگر از این بحث روز اشاره کنم که باید یک اثر طبیعی ملی مانند؛ درخت سرو ابر کوه را شاید بتوان همزمان میراث طبیعی یا میراث فرهنگی تلقی نمود، در صورتیکه تاریخ ملی ایران زمین پدیدآوری این اثر را به نحوی مشخص مستند کرده باشد که فلان پادشاه یا فلان شخصیتی آن را کاشت یا دستور حفاظت از آن را صادر کرد و لاجرم آن اقدام محترم و لازم الاتباع شد و از همین روی ابعاد فرهنگی آن تجلی و تکریم یافت !

صرف نظر از مدخلیت دستور ایجاد و یا حفاظت از میراث، هیچ وجه مشترک دیگری نمی توان بین یک میراث طبیعی و یک میراث فرهنگی احصا نمود، همچنانکه مشهود بودن و مکشوف شدن نیز هرگز نمی تواند وجه تمایز میراث طبیعی و میراث فرهنگی شود، زیرا بسیاری از اشیاء با ارزش مادی و معنوی، دفینه های هستند که قرن ها از دید نسل ها پنهان بوده اند و حتی در دفینه بودن وجه مشترک طبیعی بودن نیر باید ملحوظ نظر باشد، مانند شهر سوخته که یک اثر باستانی است و شاید در محو شدن طبیعی و یا ضمن کشف شدن شهر سوخته، اشیاء با ارزش مادی هم کشف شده باشد و از این روی، همین وجه مکشوف در غارهای طبیعی و مانند آن، هرگز قابلیت تمایز در احصا ندارد.

بنابراین نسل بشری می تواند هم میراث طبیعی مشهود و هم میراث فرهنگی مشهود داشته و هم می تواند میراث طبیعی مکشوف و هم میراث فرهنگی مکشوف داشته باشد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، مسئله ملی بودن و لزوم به اشتراک گذاشتن میراث فرهنگی یا میراث طبیعی است.

جنگل های هیرکانی از سال ۴۱ ملی شد و قبل از تاریخ ۲۷/۱۰/۴۱ تحت مالکیت ارباب رعیتی مدیریت می گردید و دولت در آن نفوذ نداشت. هنوز تشریفات ملی شدن به قطعیت و تثبت مرز منتهی نگردید و انتفاع از این میراث چه در عرصه و چه در اعیان و چه در کارکردهای بازاری و چه در کارکردهای غیر بازاری، در مفهوم ملی و انفال مشتبه است.

لابد نمی دانند که تابع قانون اساسی کشورند، که می گویند این جنگل های هیرکانی متعلق به نسل بشری است ! طبق قانون اساسی کشور این جنگل ها انفال است و انفال متعلق به ائمه هدا علیه السلام و به نیابت در اختیار ولی فقیه است و حوزه نفوذ اختیار ولی فقیه ایجابا جامعه جهانی اسلامی است، نه جامعه جهانی غیر مسلم و مشرک و دشمن دینی و دشمن ملی !

تاسف بار است در مقطع زمانی که دشمن استکباری جنگل تمام عیار با این ملت و منافع ملی آن با اعمال تحریم جهانی دارد و به هیچ یک از معاهدات جهانی پایبند نیست، این دولت در قالب فعالیت دیپلماتیک خود می رود در مورد دارایی زیستی خود و مردم خود متعهد می شود تا دارایی مردم خود را قبض و محبوس و به عنوان میراث نسل بشری به این دارایی زیستی نگاه کند.

چند گانگی در رفتار نشان از تشتت و ناتوانی نظام اداری دارد که مدیریت انتزاعی و فساد اداری در پی داشته و درک درستی در رابطه با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی برای تقابل با دشمن استکباری ندارد  !

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم