آمار بازدیدکنندگان سایت

02089166
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
318
735
6831
17952
32707
2089166

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

جنگل های هیرکانی گنجینه ای تهی از گنج !

 

علت هر چه باشد ! معلول به جا مانده از آن در جنگل های هیرکانی اعم از تبدیل و تخریب جنگل های جلگه ای - مخروبه شدن حاشیه آبادی های محاط در جنگل

 

جنگل های هیرکانی، گنجینه ای تهی از گنج !

 

علت هر چه باشد ! معلول به جا مانده از آن در جنگل های هیرکانی اعم از تبدیل و تخریب جنگل های جلگه ای - مخروبه شدن حاشیه آبادی های محاط در جنگل – ادامه زراعت و باغداری در قلب جنگل – ادامه دامگردانی برای تعلیف دام – بهره برداری سنتی متفاوت مخصوصا تامین سوخت – بهره برداری معدنی – زباله ریزی گسترده و وحشتناک ! مجموعا بر توسعه سایه انداخته اند و شاخص های فقر فرهنگی جامعه در چنین منابع با ارزش هستند. این جنگل ها با چنین نشانه های فقری، ارزش به نمایش گذاشتن در بین ملل جهان ندارند !

شاخص های زیستی را در مقابل شاخص های فقر قرار دهید، فخر فروشان لطفا بفرمایید؛ گنج این گنجینه چه نوع اثر بخشی در اقتصاد خانوار جوامع محلی دارد، آیا با وجود جوامع محلی فقیر می توان چنین زیست بومی را گنجینه نامید ؟

شاخص های زیستی نشان می دهد گونه های گیاهی متعددِ به یادگار مانده از دوران سوم زمین شناسی، با تراکم و تاج پوشش قابل ملاحظه ای از زیستمندان این زیست بوم هستند.

شاخص با اهمیت دیگر جنگل های هیرکانی، تنوع گونه ای پهن برگان آن است که به صورت بوته تا درختان کوچک و درختان تنومند قطور در این ناحیه رویشی قیام نموده اند و با قامت بلند خود سالیان متمادی مقیم جنگل های هیرکانی هستند. [1]

شاخص در خور توجه دیگر ناخیه رویشی هیرکانی، کوهستانی بودن آن است، اما در عین حال آنچه موجب تحیّر می شود، دامنه پراکنش گونه ای است که در برخی گونه ها از ساحل دریای هیرکانی تا مناطق مرتفع رشته کوه های البرز، در عمق دره ها و گاها در ارتفاع بیش از ۲۷۰۰ متر از سطح دریا دیده می شود.

هر چند که فصل رویش با افزایش ارتفاع کاهش و محدودیت های رشد در پی دارد، اما رویش سالیانه متوسط جنگل های هیرکانی حاصل از مطالعات مختلف ۲،۵ مترمکعب در هکتار گزارش شده است.

ثبت جهانی هیرکانی در این مقطع از زمان به معنای به نمایش گذاشتن ناتوانی مدیریتی است که دامنه ی گسترده ای، از سردرگمی یا تضارب افکار تا سوداگری منافع فردی ! در آن دیده می شود و تاسف آور است که دولت ها یکی پس از دیگری به جای حل مسائل جنگل های هیرکانی، هر یک مسئله خود را در جنگل حل کرده اند.

به مجریان قانون مدیریت پسماند از گذشته و حال و استاندارن مستاصل و کارگروه مدیریت پسماند و نمایندگان مجلس و شوراهای استان شمالی از گذشته و حال، باید گفت؛ خسته نباشید از همه تلاش در تصویب قانون و آیین نامه قانون مدیریت پسماند و برنامه ریزی در مدیریت و بودجه ریزی و زباله ریزی در جنگل، رویتان سفید ! چقدر سرمایه و سرمایه گذار جذب کرده اید ! اقدامات به حدی جدی و مؤثر و وافی به مقصود بود که به واقع هیچ عرصه جنگلی عاری از زباله در ناحیه رویشی هیرکانی دیده نمی شود. همه جای این باصطلاح گنجیه هیرکانی، به گندینه شبیه است !

❊ - جنگل های هیرکانی گنجینه ای تهی از گنج است و شیرابه زباله دانی ها، گندآبرودهایی جدیدی را تشکیل داده است ! که هیچ راه برون رفتی از این مهلکه آلودگی ناشی از پسماندهای جامعه شهری معرفی نمی شود.

❊ - می گویند جنگل های هیرکانی ثبت جهانی میراث فرهنگی شد و متعلق به بشریت است ! کدام بشریتی محق تر از جوامع محلی ذینفع هیرکانی ؟ مانند مناطق چهارگانه، ثبت جهانی میراث فرهنگی هم جز سهم خواهی مدیریتی چیز دیگری برای جنگل در پی ندارد ؟ اینگونه سهم خواهی ها خصیصه مدیریت انتزاعی است و از این جهت هیچ امیدی به فقر زدایی جنگل نشینان و انتفاع جوامع محلی از فواید جنگل ناحیه رویشی هیرکانی نیست.

❊ - نام ننگ را با فرهنگ اشتباه نگیریم ! با ایده تنفس و اجرای بسیار بد قانون استراحت جنگل که هیچ یک از عوامل تخریب جنگل دارای برنامه اجرایی نیست، نام ننگ از خود باقی گذاشته اند

❊ - ثمره مدیریت انتزاعی در مناطق چهارگانه حتی برای غیر متخصص ها اظهر من الشمس است، ثبت جهانی میراث فرهنگی مدیریت انتزاعی نوع دیگر برای بهره برداری لجام گیسیخته گردشگری است، که در سراوان و میانکاله نهارخوران و در همه پارک های جنگلی قطعا با نام مناطق گردشگری عامل مشخص تخریب است و فعالیت های مرتبط متضمن حفظ جنگل نیست !

 

 [1] - « گاها به تناسب قطر و رشد بطئی گونه بیش از دوهزار سال سن تخمینی دارند»

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 43 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم