آمار بازدیدکنندگان سایت

02089159
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
311
735
6824
17945
32707
2089159

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

جدال مالکیت در ۳۰۷ هزار هکتار از جنگل های هیرکانی !

 

 جدال مالکیت در ۳۰۷ هزار هکتار از جنگل های هیرکانی !

 

اجرای قانون استراحت جنگل فرصت مناسبی برای شقه شقه کرده پیکره جنگل های هیرکانی ایجاد کرد و تاریخ گواهی خواهد داد که جنگل به جز جنگلبان هیچ حامی صادقی نداشت. ثبت جهانی ۳۰۷ هزار هکتار به عنوان میراث فرهنگی، اشک ناتوانی در حفاظت و حمایت را بر گونه جنگلبان ها نشاند.

دل دادگان به مجامع جهانی جنگلبانان را به تدریج بی انگیزه و از گردونه تصمیم سازی و تصمیم گیری خارج کردند و با تیغی از نوع دیگر، که تیز تر از اره موتور معمول است، به ظاهر درخت قطع نمی کند ! اما قدرت برش عرصه و اعیان و منافع جنگل را دارد، به جان جنگل افتادند !

کافی است که به لیست مناطق چهارگانه در ناحیه رویشی نگاهی بیاندازید، مساحت حدود ۳۴۱۰۰۰ هکتار و شرایط مدیریتی تنوع زیستی گیاهی و جانوری به مراتب بسیار بد تر از جنگل های خارج طرح های جنگلداری به تاریخ پیوسته !

باید کمی تامل نمود که ۳۰۷ هزار هکتار دیگر با عنوان میراث فرهنگی کشور باید حفاظت شود. غنای فرهنگمان ما را کشته ! از قبل این فرهنگ هیچ درآمدی نداریم ! مشخص نیست قدمت مدنیت تجربه است یا ماده معدنی و باید برای ثبت و کشفش هزینه کرد !

هر چه من من کنیم ! بیشتر از دیگران باید برای حفاظت از منیت ها هزینه کنیم و مشخص نیست با چه دخلی باید هزینه منیت ها پرداخت شود.

به سهم کشور از بازار صنعت گردشگری بنگرید، چرا چشمتان به گیت ها دوخته شد ؟ بیرون از مرزهای ملی این کشور جز زور و تزویر خبر در خور توجه دیگری نیست ! به طور واضح می توان گفت همه طرفندها مغلوب فرایند فن تحریم استکباری است، اگر می توانید شق القمر کنید !

سال های زیادی طول کشید تا مقامات متوجه شوند، اقتصاد مسئله اول کشور است، اما بخشی عظیمی از مدیریت کشور هنوز چشمش به خزانه و درآمدهای نفتی و معدنی و میراثی به ثمن بخس دوخته است، نمی خواهند بپذیرند اقتصاد مسئله اول کشور مشتمل بر دخل و خرج است.

افق ۱۴۰۰ را عقاب ها ترسیم کرده اند و پرندگان کنونی پَرِِ پرواز در آن افق ندارند، توسعه جنگل ۳۰۰ هزار هکتار ! بهبود سرانه جنگل از ۱۷۰۰ متر به ۲۵۰۰ متر !  جل الخالق !  رویا پردازها قطعا با فرهنگ ملی و دینی مأنوس نیستند و لابد نشنیده اند، چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن !

ما در عملکرد پنجاه ساله جنگلداری حدود ۴۵۰ هزار هکتار سطوح احیایی دارای گزارش آرشیوی داریم که خرج عملیات احیایی مرتبط از محل دخل و درآمد حاصل از جنگل تامین شد و از قضا قرار بود، در اجرای قانون استراحت جنگل هزینه نگهداری این سطوح احیایی را دولت پرداخت کند و در دو سال گذشته یک ریال پرداخت نکرد و دست به کمر ایستاد و به جای نظارت، نظاره گر است.

اصلاح نظام مالکیت در جنگل ها بحث پیچیده ای دارد و می توان در سطح یک میلیون و دویست هزار هکتار از سطوح جنگل های تحت پوشش طرح، لااقل در این خصوص یعنی انتقال حذف مالکیت ارباب رعیتی را با جایگزینی فرایند ملی کردن رصد کرد و خرید حقوق ذینفعان را مصور نمود و بی هیچ شائبه ای به تناسب پیشرفت فیزیکی و ارزیابی عملکرد طرح، قطعیت مالکیت عمومی را اعلام نمود.

سازمان میراث فرهنگی به فرهنگ ملی کشور چوب حراج زد ! همه می دانند که حتی ناتوان در حفاظت اشیا در موزه های تحت حفاظت مانیتورینگ بود[1]، این سازمان چگونه می تواند حافظ جنگل هایی باشد، که هیچ در و دیواری ندارد. جدال مالکیت در ۳۰۷ هزار هکتار از جنگل های هیرکانی قطعا بالا می گیرد و همه منتظرند، در این سطوح دیگری در ارتباط با جایگزینی سوخت هیزم – خروج دام از جنگل– احیای سطوح تخریب شده – تثبیت مرز و حصارکشی پیرامونی - کاری بکند و البته در این بین کسی هیچ کاری نمی کند و این میراث گران بها تنها و بی حمایت می ماند !

 

 

 

 [1] - سرقت ۶۰۰ هزار قطعه اشیا میراثی –مصاحبه احمد زاده کرمانی

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 38 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم