آمار بازدیدکنندگان سایت

02089193
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
345
735
6858
17979
32707
2089193

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

شرط بلاغ برای البلاغ !

البلاغ، تو به شرط بلاغ گوش نما، فراق بین تو و مردم چاه و پرتگاه است، راه نیست !

 

شرط بلاغ برای البلاغ  !

 

البلاغ، تو به شرط بلاغ گوش نما، فراق بین تو و مردم چاه و پرتگاه است، راه نیست !

دومین مرگ ناشی از فقر فرهنگی و فقر مالی جامعه، منطقه حفاظت شده ساریگل را به ساریگور تبدیل کرد ! تردید نکنیم در ساریگل افراد متعددی جبراً گور خود را می کنند و تقصیر و تسامح و تعلل، روی معدن روی را سفید می کند و حتی سرب داغ، قواعد انتظامی و محیط زیستی جامعه، با هر حمایت حقوقی و بیمه ای نیز نمی تواند پایدار باشد و معدن سرب غیر مجاز برداشت خواهد شد.

تن آدمی شریف است به جان آدمیت❊❊❊ نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

قیمیت جان آدمی در البلاغ با برداشت روزانه چند کیلو سنگ معدن روی و سرب ارزش دارد ! یعنی سودجویی از فقر مردم برای سوداگری ! با مجموعه آسیب هایی که نشانه فلاکت جامعه در فقیرترین استان است.

تردیدی نیست که مناطق چهارگانه بسیار با اهمیتند، اما تنظیم رابطه دوستی بین مردم و زیستمندان محیط و محافظان محیط طبیعی و مردم  را باید با اهمیت تر دانست و این رابطه را باید به عنوان یکی از سیاست های حفاظتی مبتنی بر توسعه مدیریت و یا بهینه سازی مدیریت دانست.

اگر احتمالا فکر می کنید که مناطق چهارگانه متعلق به مردم نیست! کمی تامل کنید و باید برگردید به گزاره های آماری جمعیت و سرانه زمین برای فعالیت های معیشتی جامعه و مقوله توسعه ! سپس از این نوع داده های دقیق در برنامه ریزی استفاده کنید !

چرا با درک دارایی های زیستی متعلق به مردم است و معیشت مردم به دارایی زیستی کشور وابستگی تنگاتنگ دارد،  برنامه حفاظتی نمی نویسید. ؟ آیا با استفاده از ابزار حاکمیتی که نوعا قهر و غلبه بر اراده مردمی است، مأموریت حاکمیتی خود را در حفاظت از منطقه ساریگل را در زمره حفاظت پایدار تصور و دسته بندی می کنید ؟

لابد می دانید ساریگل نیز مانند سایر نقاط دیگر، تنها یک راه دسترسی ندارد و با جهات جغرافیایی چهارگانه می توان برای ساریگل، در عمق دره یا در روی یال ها و یا در کمرکش دامنه یال های ساریگل، دوازده راه دسترسی تعریف نمود و سپس عده و عده تشکیلات و ساختارهای حفاظتی و تنوع ماموریت های آنها را برسی نمود و اینگونه نتیجه گیری نمود که ؛ مگر می شود با کارهای گلوگاهی و ایجاد پاسگاه در قلب ساریگل به هدف حفاظتی حفاظت از منطفه حفاظت شده ساریگل دست یافت !

تعریف منطقه حفاظت شده[1] را به سخره نگیریم !

دومین قربانی فقر که برای معیشت خانوار خود لاجرم تن به کار سخت بر خلاف مقررات و قانون داد تا روزی چند كیلوگرم از ماده معدنی سرب و روی را به صورت غیرمجاز برداشت كند و هر كیلوگرم آن ماده معدنی را به دلالان به مبلغ ۵۰۰۰ تومان بفروشد، بستگانش را سیاهپوش و افراد تحت تکفلش را برای همیشه فقیر و مستاصل کرد.

در سال ۵۲ که ساریگل به منطقه حفاظت شده اعلام شد، جمعیت ایران ۱۶ میلیون نفر بود و سهم اراضی زراعی و باغی بالطبع بیش از یک هکتار بود و نرخ تورم حدود صفر و یک بود و خراسان بزرگ با مساحتی نزدیک به ۳۰ میلیون هکتار وسعت با تراکم جمعیتی حدود ۱۲ نفر، کمتر از ۴ میلیون نفر جمعیت داشت و البته مشکل معیشتی نداشت ! اما اکنون در نتیجه مصوبات تقسیمات کشوری درسال ۸۳ مساحت خراسان شمالی ۲۲۴۳۴ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۲ میلیون نفری، به موازات تقسیم سهم الارث ها کوچک شد و درآمد های ناشی از فعالیت کشاورزی که تحت تاثیر سرمای زود رس پاییزی و یا دیرس بهاری و تحریم استکباری است، هرچه هست بین وراث تقسیم و سفره خانوارها را به طور طبیعی و تدریجی کوچک کرد.

سال های مکرر تحریم ظالمانه استکبار جهانی مشکلات اقتصادی کشور و ناتوانی مقامات در حل مسئله ! شاید تنها به سبب عدم درک درست از مفهوم اموال عمومی و در نتیجه انتصابات خانوادگی مدیریت کلان و میانی کشور، به ابزار قیام مردم چوب حراج زد و صدای شکستن ستون فقرات مردم، گوش برخی ها را در جامعه آزار می دهد، اما بقیه که از قضا مسئول هستند، گویا نمی شنوند !

چرا جامعه ما دچار فقر فرهنگی و مدیریتی شدید شد و قادر به بهره برداری و استفاده از ظرفیت های طبیعی منابع طبیعی خود، بر حسب توان اکولوژیک نیست و تنها با توزیع فقر منابع طبیعی بین فقرا، مردم و منابع را فقیر تر می کند ؟

با چه هزینه ای با چه نوع صرفه اقتصادی، اقدامات جلوگیری از برداشت غیر مجاز توجیه می شود و یا اساسا چنین اقدامات حفاظتی اثر بخش است و پایدار می ماند، مرگ دومین قربانی نشان داد نه اقدامات حفاظتی در منطقه حفاظت شده ساریگل اثر بخش است و نه تاثیر درآمدهای فعلی معدن البلاغ بر معیشت مردم معنی دار است، بنابراین شرط بلاغ این این است که راه فراق بین مردم و مواهب طبیعی را طی نکنند ، رابطه دوستی و مودت بین مردم و زیستمندان تقویت شود !

باید بیشتر بدانیم که حضور حدود ۵۰۰ نفر اعم از بهره برداران غیر مجاز و نیروی حفاظتی نه در یک مسیر و یک نقطه، بلکه به صورت پراکنده در یک منطقه حفاظت شده، ولو بدون هیچگونه اقدامی در بهره برداری غیر مجاز، قطعا منطقه ناامن حفاظتی ایجاد می کند، رابطه مردم و زیستمندان را فدای لزوم اقدامات حاکمیتی نکنید، نظارت بر فرایند بهره برداری مجاز، همیشه نتیجه مطلوب تری در نیل هدف حفاظتی کنترل فرایندهای بهره برداری غیر مجاز در پی دارد !

سود سوداگر قطعا بیش سه برابری و منافع ملی در حقوق معدنی بدون تحصیل پشیزی، تحت تاراج است و ادعای حفاظت از پارک ملی و منطقه امن حفاظت شده جز شعار، هیچیک از هدفگذاری ها را تحقق نمی بخشد.

 

تن آدمی شریف است به جان آدمیت

 

نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

 

اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی

 

چه میان نقش دیوار و میان آدمیت

 

خور و خواب و خشم و شهوت شغب است و جهل و ظلمت

 

حیوان خبر ندارد ز جهان آدمیت

 

به حقیقت آدمی باش و گرنه مرغ باشد

 

که همین سخن بگوید به زبان آدمیت

 

مگر آدمی نبودی که اسیر دیو ماندی

 

که فرشته ره ندارد به مقام آدمیت

 

اگر این درنده‌ خویی ز طبیعتت بمیرد

 

همه عمر زنده باشی به روان آدمیت

 

رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند

 

بنگر که تا چه حد است مکان آدمیت

 

طیران مرغ دیدی تو ز پای‌بند شهوت

 

به در آی تا ببینی طیران آدمیت

 

نه بیان فضل کردم که نصیحت تو گفتم

 

هم از آدمی شنیدیم بیان آدمیت

 [1] - منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ به‌ محدوده‌اي‌ از منابع‌ طبيعي‌ كشور اعم‌ از جنگل‌ و مرتع‌ و دشت‌ و آب‌ و كوهستان‌ اطلاق‌ مي‌شود كه‌ از لحاظ‌ ضرورت‌ حفظ‌ و تكثير نسل‌ جانوران‌ وحشي‌ يا حفظ‌ و يا احياء رستني ها و وضع‌ طبيعي‌ آن‌ داراي‌ اهميت‌ خاصي‌ بوده‌ و تحت‌ حفاظت‌ قرار مي‌گيرد. 

 نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم