آمار بازدیدکنندگان سایت

02089290
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
442
735
6955
18076
32707
2089290

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

شیب بهره برداری از جنگل، شدیدتر شد نا جنگلبان !

چرا نمی خواهید معنا و مفهوم جنگل بانی را درک کنید ؟ چرا مفهوم جنگل داری را متوجه نشدید ؟

 شیب بهره برداری از جنگل، شدیدتر شد نا جنگلبان !

 

چرا نمی خواهید معنا و مفهوم جنگل بانی را درک کنید ؟ چرا مفهوم جنگل داری را متوجه نشدید ؟ سال های مدید، مصارف روستایی ابزار مشارکت و ساماندهی بهره برداری سنتی برای جنگل بان ها بود و متاسفانه مدیریت غیرحرفه ای دهه هفتاد، این ابزار را در مقوله خوش نشینی مناطق روستایی، شرکت داد و لوث کرد و کارآمدی این ابزار از دست رفت، اگر فقط بر همین یک نکته توجه و تامل می کردید، توهم چون توقف بهره برداری را اجرا نمی کردید !

جنگل بانان و جنگل داران سلف شخصیت های بصیری بودند، آنها واقعا سواد داشتند ! فرهنگ جنگلداری را صحیح و دقیق نوشتند. آنها ابزار قاچاقچیان و سوداگران چوب را تحت کنترل و مدیریت خود درآورده و از آنها ابزار حفاظتی و نظارتی کارامدی ساختند و همه نوع اطلاعات محلی را از طریق آنها تولید و به تدبیر عمل می کردند.

چه کردی با جنگل، نا جنگلبان !

چند روز قبل یکی از قرقبانان بازنشسته با من تماس داشت، او می گفت پس از تعطیلی طرح جنگلداری، طرف قرارداد حفاظتی سازمان، بهره برداری غیر رسمی از جنگل داشت و دارد و کسی متوجه چنین بهره برداری قاچاق سازمان یافته نیست !.

ایده مندان تنفس جنگل شاید بهتر از گذشته باید بدانند، بهره برداری از جنگل غیر قابل توقف است، زیرا جنگل ذینفعان بسیار زیادی دارد، آنها باید بدانند جنگل بهره برداری سنتی غیر قابل توقف دارد. ایده استراحت جنگل در طول دهه گذشته هرگز نتوانست در مورد این دو مغایرت اساسی پاسخ داشته باشد.!

در حالیکه عامه جامعه نیز می توانستند و می توانند ! با مشاهده مؤلفه های متعدد در سیمای ظاهری جنگل نظیر فعالیت حفاظتی و نظارتی و احیایی و بهره برداری، دو جنگل محدوده طرح جنگل داری و خارج از طرح جنگل داری را به سهولت از هم متمایز کنند، نا جنگلبان ها ! ایده تنفس جنگل عوام فریبی بود و عوام های جامعه را  فریب داد !

نا جنگلبان ها توقف بهره برداری در سال اول اجرای قانون استراحت جنگل مغایر با مفاد بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه پنج ساله ششم بود. فسخ قرارداد و تعطیلی طرح ها، یعنی ترک تازی در جنگل !  

ناجنگل بان ها ! جنگل بانان شاغل دلسوز جنگل را سرخورده و بی انگیزه کردید، آنها علیرغم اینکه توانایی حفاظت و حمایت از جنگل را دارند، اما با اجرای برخلاف قانون استراحت جنگل، به قدری مستاصل هستند که روند قهقرای جنگل واماندند و در نجات گونه اندیمیکی چون شمشاد بسیار نا امید هستند.

جنگل های هیرکانی یادگار دوران سوم زمین شناسی به قدمت تاریخ نسل بشر یعنی زمانیکه کشاورزی و دامداری را شناخته شد و مسکن و مأوا و معدن و جاده و پل و ذغال و هیزم برای صنعت و دیگر مصارف برایش با اهمیت شد، به انحاء مختلف مورد بهره برداری قرار گرفت و ناشی از بهره برداری، از نوع به گزینی بود و هرگز با هدف اصلاح هیچ اقدام مستمری به جریان نیافتاد !

نسل انسانی مدعی تدبیر و سیاست در نیمه راه ! حتی تحمل یک دوره اجرایی ۱۲۰ ساله را نداشت ! آنها حتی به خود اجازه ندادند که خط کشی بگیرند و اندازه خدمت پنجاه ساله جنگلداران را طرح به طرح و جنگل به جنگل بررسی و مقایسه کنند.

نا جنگل بان ها در حفاظت و حمایت از جنگ به کاهدان زدید ! جنگل های هیرکانی نابود شد ! به دنبال راه نجات و منجی جنگل باشید ! دو ساله تمام رشته های پنجاه ساله جنگل بانان و جنگلداران را پنبه کردید.

آیا اکنون می توانید معنای خراب کردن را بفهمید ! پنجاه سال تلاش جنگل داران در مسیر ساختن ! و دو سال استیصال ناشی از جهل، برای تخریب و تبدیل دیوارها به آوار ها ؟

نا جنگل بان ها شیب بهره برداری شدیدتر از قبل شد ! توقف بهره برداری از جنگل های هیرکانی توهم جدی است !

از متن و حاشیه های ایده تنفس جنگل حرف های زیادی می توان گفت ! کارهای زیادی می توان به عنوان سازوکار معرفی کرد !  چرا به جنگل هاییکه خود می گفتید، به بیماری متعددی است مبتلاست، به امید نسخه شفا بخش اعتبار دولتی، از مسیر دارو درمان جنگل داران خارج کرده و به حالت احتضار انداختید، می بینید ناجنگل بان ها، جنگل در حال استراحت نیست، به محتضر رو به فنا تبدیل شد !

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم