آمار بازدیدکنندگان سایت

02089705
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
20
837
7370
18491
32707
2089705

آی‌پی شما: 3.231.228.109
امروز: ساعت

چوپان ها هیچ وقت دروغگو نبودند.

روز جهانی حمایت از حیوانات کار است و سپاس از انسان هایی که حیوانات وحشی را رام و اهلی کردند،...

 

چوپان ها هیچ وقت دروغگو نبودند.

 

روز جهانی حمایت از حیوانات کار است و سپاس از انسان هایی که حیوانات وحشی را رام و اهلی کردند، تا در استمرار حیات، نسل بشری از نیروی کار و گوشت و شیر و سایر فراورده های آنها منتفع شوند. افسوس که ما جنگلبان ها با عنوان جنگلی بودن گونه های گیاهی هر ناحیه رویشی نتوانستیم اجازه دهیم تا گیاهان بومی به عنوان فضای سبز و پرچین محدوده خدماتی شهری شهروندان توسعه داده شوند.

بی تردید مقایسه مدیریت و دخالت انسان از جهت تولید و تکثیر و پرورش و بهداشت و درمان و مقابله با آفت و بیماری در این دو بخش «گیاهی و جانوری » یعنی تامل بر محدودویت ها در شکار و صید حیات وحش و همچنین بهره برداری چوبی از درختان که با تهدید آشکار انقراض گونه ای رو به رو است، از یک طرف و عملکرد بسیار موفق انسان در دفع آفات و امراض حتی با استفاده از انواع سموم با نتیجه توفق در فرایند تامین امنیت غذایی از طرف دیگر بسیار با اهمیت است.

چوپان ها بخش مهمی از مدیریت حیوانات کار را به عهده دارند، آنها صادق ترین انسان ها هستند و جامعه انسانی باید بیشتر از گذشته با این دانش تولید و تکثیر گونه های گیاهی و جانوری آشنا شود. باید اذعان کنیم که فعالیت ها و فرهنگ چوپانی تجلی حمایت از حیوانات کار است.

پسرک چوپان دروغگو نبود، شاید قادر به بیان همه مکنونات قلبی خود در قلب طبیعت مرموز و مخوف نشد، شاید گرگ ها با حملات ایذایی پسرک چوپان را فریب دادند تا فریادهای پسرک چوپان بی پاسخ از پشتیبانی مردمی شود. بی تردید چوپان ها و سگ گله تنها حامی و محافظ و نگهدار دام بودند و باید برای هر شائبه و خطر واکنش نشان می دادند، تا خطر به تهدید تبدیل نشود، آنها هیچ وقت دروغ نگفته بودند، دیگران فرهنگ چوپانی را به سخره گرفتند.

شاید همه با لحن موهن به بی سوادها بگویند؛ چوپان، اما همه باید بدانند در فرهنگ چوپانی مديريت زمان - سازماندهي، هدايت و رهبري گله - امانت داري و رضايت مشتري - مديريت بحران - تعليم و تربيت و كنترل و نظارت نهادینه است.

همه با سوادها حتی حداقل برای ۳ بار در دوره تحصیلی خود مجبور شدند، داستان چوپان دروغگو را بخوانند و امتحان دهند و نمره قبولی بگیرند، تا فحوای داستان چوپان دروغگو، ملکه ذهنی آنها شود و بیاموزند که اگر دروغ بگویند با چه سرنوشتی مواجه می شوند.

اما به مقوله فساد در نظام اداری و بانکی که نگاه کنیم، ظاهرا باید جور دیگری داستان را بازنویسی کنیم، که مدعیان با سوادی و مسئولان آموزشی و فرهنگی از نویسنده داستان چوپان دروغگو درسی از نوع دیگر آموختند.

اگر چه نویسنده شوخ طبعی یک پسرک را ، تم داستان چوپان دروغگو قرار داد ! اما به طور قطع از تزویر گرگ ها و ترس پسرک در طبیعت مخوف غافل ماند و شوک ناشی از احتمال خطر گرگ ها را ندید. او نتوانست نقشه فریب این حیوان درنده را بخواند و نتوانست فریب را خوب معنی کند ! خلاق داستان چوپان دروغگو نقشه فریب گرگ را به شوخی پسرک چوپان آمیخت و برای مردم و صاحبان گله، دروغگویی را تعبیر و تفسیر کرد و یک اشتباه تاریخی برای ما انسان های جامعه رقم خورد، تا گرگ ها در حاشیه امنی منافع جامعه را بدرند و ما با چه فساد بزرگی توسط چه کسانی روبرو شدیم.

اکنون هر مسئولی در نظام اداری و بانکی در حمایت از جانداران بستر حیات، اعم از «دام و درخت و انسان» گرفتار یک شرایط توام با تعلل و تسامح و سهل انگاری هستند، به نحویکه از تجارب ذیقیمت استفاده نمی کنند و مدام خود را مجاب به آزمون خطا می بینند و تا خود تهاجم گرگ ها را مشاهده نکنند و حادثه اتفاق نیافتد، هیچ واکنشی ندارند و این بدترین نتیجه از درس آموخت چوپان دروغگوست که مقامات کشور مکرر می گویند غافلگیر شدیم !

اما غافلگیر شدن مقامات را یک واقعه دروغ نپندارید ! آنگاه که مقامات سیاسی اجتماعی به غافلگیر شدن در مسئله ای اذعان می کنند، شک نکنید ! آنها راست می گویند. غافلگیر شدن حاصل ناتوانی در استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی است که مردم را محروم و مقامات دولتی را زمینگیر کرده است.

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم