آمار بازدیدکنندگان سایت

02328698
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
207
1167
6924
32533
39488
2328698

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

چرا کسی از بهبود وضعیت مدیریت جنگل ها سخنی نمی گوید ؟

جنگلداری شاخص اندازه مدیریت جنگل بود ! سازمان کار طرح جنگلداری به تنهایی می توانست و می تواند، توسعه مدیریت را تبیین کند !

 

چرا کسی از بهبود وضعیت مدیریت جنگل ها سخنی نمی گوید ؟

 

جنگلداری شاخص اندازه مدیریت جنگل بود ! سازمان کار طرح جنگلداری به تنهایی می توانست و می تواند، توسعه مدیریت را تبیین کند ! کسانیکه خود را به خواب می زنند، هرگز نمی توان آنها را بیدار کرد ! ۲۳۳۷ نفر کارکنان بلا تکلیف طرح جنگلداری را صرفاً کارگران طرح جنگلداری نبینید، بلکه آنها را به عنوان سازمان کار منسجم و تجلی توسعه مدیریت افتخار آمیز جنگل ببینید !

اجرای قانون استراحت جنگل شرایطی در جنگل ایجاد کرد که دلسوزان به حال جنگل و جنگلبانان با مشاهده یا شنیدن وقایع آن، باید به مانند شمع بسوزند ! 

در نکوهش ایده مندی باید گفت؛ همه ایده ها که نباید نتیجه خوبی داشته باشند ! اما ایده مندان یادشان باشد، همین دولت حامی محیط زیست مفاد بند ف ماده ۳۸ را به لایحه برنامه ششم اضافه کرد و همین مجلس مفتخر به تصویب این قانون است و همین وزیر محترم و مدیران غیر حرفه ای، نسبت به نظرات جنگلداران با تجربه و اسناد آرشیوی از خدمات پنجاه ساله طرح های جنگلداری بی اعتنایی کردند و صد البته همه مقامات ذیربط دارای اختیار آزمون خطا بودند و هستند !

اما آزموده را آزمودن خطاست ! 

حامیان توقف بهره برداری در طرح های جنگلداری کمی از تواضعشان را برای جنگل خرج کنند و از بهبود وضعیت مدیریت جنگل ها برای مردم بگویند، تا همه به نتایج اجرای ایده تنفس امیدوار شوند !

زراعت چوب که عالی است، به محض اینکه می گویند پالونیا بکارید، می گویند پالونیا مهاجم است، اما کسی تا کنون در این کشور، تجدید حیات طبیعی پالونیا را ندید ! و کجا بکارند بحث است و با چه مجوزی برداشت کنند، با کرام الکاتبین !

واردات چوب نیز با به صفر رسیدن تعرفه وارداتی به شدت افزایش یافت، ولی بنادر موجود کشور قادر به تخلیه و طی تشریفات گمرکی نیستند ! به هر حال همه چیز در این مورد خوب است.

بدین ترتیب هیچ نگرانی برای تامین چوب مورد نیاز صنایع نیست ! حتی اگر برای کارخانه های صنایع چوب بدون موافقت هم احساس نیاز شود ! قاچاقچیان الطفات به همکاری در تامین چوب مورد نیاز می نمایند و همه مقامات در حال تنفس نیز بدین شرایط راضی هستند.

به فرایند تامین ذغال مورد نیاز کشور نگاه کنید، اگر چه این کالا سیاه رنگ است، اما قاچاقچیان در تامین «روزانه حدود ۲۰۰ تن و سالانه ۷۳۰۰۰ تن ذغال» واقعا روسفیدند و همتشان از این حیث تحسین بر انگیز است که با وصف همه مخالفت ها در صدور مجوز بهره برداری چوب از جنگل های شمال و خارج از شمال و مخصوصا در تاغ زارها، حتی بدون شبکه و سازمان کار تولید می کنند و از این رو همه فعالان اقتصادی باید از این همت درس بگیرند !

خدمات شایان توجه دولت و وزیر محترم در حفظ دارایی های تملکی طرح های جنگلداری نیز، ستودنی است ! آنها به یُمن توقف بهره برداری از جنگل توانستند بستری فراهم کنند، تا مدیران اجرایی بتوانند همه دارایی های تولید شده پنجاه ساله را ظرف دوسال کلنگی کنند، تا مجددا در قالب طرح جایگزین اگر نسخه اش در قرن جاری کشف شود، نوسازی کنند !

آگاهان جامعه باید بیدار شوند !‌  جنگلداری کلاسیک شاخص اندازه مدیریت جنگل بود.

جنگلداری تجلی توسعه مدیریت جنگل بود که بنیانگذاران چنگلبانی کشور آن را پایه گذاری کردند. تنها ایراد برجسته این مدیریت علمی عملی، تک محصولی شدن تهیه و اجرای این طرح ها بود. اما جنگلداری کلاسیک بالاصاله نه تنها تک محصولی نبود، بلکه حتی با اهداف متنوع بود. اما در ایران سیاست زده، بر خلاف سیاست جنگل تک محصولی به اجرا گذاشته شد !

حداقل می توان گفت کشمکش ها در شکار و صید و گردشگری دیرینه است، تعجب نکنید ! دو سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان اطلاعات جهانگردی سابق ! قطعا در انشقاق اهداف متنوع مؤثر بوده اند و جنگلبانان پایه گذار جنگلداری همانند این مقطع زمانی که نتوانستند سیاست جنگل را همراه با سیاست عمومی جامعه پیش ببرند و از مدیریت علمی عملی جنگل صیانت کنند، در گذشته نیز تحت همین فشارها تنها مانده اند.

انتزاع طلبی و مداخله موازی سازمان حفاظت محیط زیست را در همه جا می توان دید و زمینخواری و پارک خواری سازمان اطلاعات و جهانگردی سابق نیر همچنین ! حداقل چند آدرس از بهترین ظرفیت ها که جنگلخواری مشخصی کرده است  !‌ کاخ اشرف در چالوس – بخشی از پارک فین – بخشی از پارک جنگلی سیسنگان - حدود پانصد هکتار جنگل سابق محدوده فعلی طرح نمک ابرود و هتل انقلاب فعلی ! همه مصادیق این مداخله اند.

فکر می کنید اقتصاد جنگل قابل دفاع ما، متضمن درآمد برای امور جاری کشور بود ! نه ، اقتصاد جنگل مبین بی نیازی و عدم وابستگی مالی اعتباری به دولت وقت، در حفظ احیا توسعه اصلاح و بهره برداری از جنگل بود و هست و خواهد بود ! 

جنگلداری کلاسیک اساسا با اهداف متنوع بود و هست و خواهد بود. با کنار گذاشتن جنگلداری کلاسیک همه واژه ها و مفاهیم زبان مشترک تخصصی با ابهام مواجه شده است و در طرح جایگزین قابل استفاده و استناد نیست.

 

  

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم