آمار بازدیدکنندگان سایت

02337479
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
998
5518
7750
6516
34798
2337479

آی‌پی شما: 34.204.193.85
امروز: ساعت

مسائل به هم پیوسته اشتغال، معیشت، خودکفایی

اختصاص اعتبار یک میلیاردلاری از صندوق توسعه ملی برای تثبیت اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید سبب شد، تا یک بار دیگر به نکاتی در باره اشتغال و رفع مشکل معیشتی و خودکفایی که مسائل پیوست به هم محسوب می شوند تامل کنم.

 

 

مسائل به هم پیوسته اشتغال، معیشت، خودکفایی

اختصاص اعتبار یک میلیاردلاری از صندوق توسعه ملی برای تثبیت اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید سبب شد، تا یک بار دیگر به نکاتی در باره اشتغال و رفع مشکل معیشتی و خودکفایی که مسائل پیوست به هم محسوب می شوند تامل کنم.

واقعیت این است که اشتغال متضمن بهبود معیشت و تحرک یک عامل تولید، برای خودکفایی است. اما نرخ پدیده شوم مهاجرت و رها شدن و متروکه شدن آبادی ها و حاشیه نشینی شهرها نشان می دهد مردم هیچگاه مدیریت توام با تدبیر را برای استفاده درست از عوامل تولید تجربه نکرده اند.

تثبیت اشتغال موجود، یعنی اینکه دولت با استفاده از اعتبارات قبلی صندوق توسعه ملی، مشاغل پایدار ایجاد نکرده است و اکنون برای تثبیت آن نیاز به اعتبار دارد و مشخص نیست، معنای تثبیت تا پایان دولت دوازدهم است یا پایدار شدن آن مشاغل !

دانش آموختگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی بیکارند و بسیاری از اراضی زراعی و باغی به دلیل عدم صرفه اقتصادی و یا حمایت های لازم، رها شده مشاهده می شوند و به طور واضح و آشکار مبارزه با زمینخواری هر چند جدی دنبال می شود، اما راه به جایی نبرده است و خوش نشینی اراضی کوهستانی را می بلعد و اراضی حریم شهرها فدای توسعه شهری می شود و اما متولی بخش کشاورزی به هر دلیل نمی تواند در این کشور هفت اقلیم الگوی کشت را به اجرا بگذارد.

به نظرم تا زمانیکه این توانایی برای مدیریت کشور بوجود نیاید که بودجه ریزی عملیاتی داشته باشد و برنامه عملیاتی هر فعالیتی را بنویسد، پیوسته با افزایش هزینه تولید مواجه است و در بازار همسایگی خود که اتفاقا بسیار وسیع محسوب می شود، کالا و خدمات غیر قابل رقابتی تولید می کند و شاید این سؤال مطرح شود که خود کفایی به هر قیمت چه معنایی دارد !

  به هر حال این سؤالات با اهمیت را یک بار دیگر بیان می کنم !

چرا متولی بخش کشاورزی نمی تواند از ظرفیت های بخش منابع طبیعی به همان نحویکه از لحاظ علمی منابع طبیعی پشتیبان بخش کشاورزی است، برای خود کسب پشتیانی در فرایند تحول و تنوع و تحرک در فعالیت ها پشتیبان بسازد ؟

نمایندگان مجلس و زارعین صاحب نسق باید اعتراض کنند، چرا مجری قانون حتی در اجرای قانونی مانند ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر...، خود بستر مداخله موازی را فراهم می کند و قادر به رفع مشکل زاعین صاحب نسق نیست و اسناد اراضی ملی قطعی نمی شوند و متجاوزین جدید می توانند اقدامات اجرایی را خلط کنند و سبب توقف اجرای عملیات رفع مداخلات موازی شوند ؟.

چرا با وصف اینکه نتایج پژوهشی و تحقیقاتی کشت گلخانه در همه نوع تولید مورد تایید و تنفیذ همه پژوهشگران و محققین و تجربه اجرایی کشور است، متولی بخش کشاورزی نمی تواند کشت گلخانه ای را به نحوی اجرا و توسعه دهد، تا از ظرفیت هر دانش آموخته با دو تا سه هزار متر زمین زراعی استفاده کند ؟ آیا ابزار قانونی و مالی اعتباری لازم را ندارد ؟ یا تدبیر در اقدام و اجرا و نا توانی در رفع موانع ؟

چرا متولی بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور به دلیل ناتوانی در استفاده از مدیران مدبر باید شرمنده نیست ؟  با وصف اینکه استان های شمالی بیش از کشور هلند، شرایط توسعه کشاورزی و منابع طبیعی کشور هلند را دارا هستند، حتی زراعین این استان با فرزندان دانش آموخته خود با شرایط کشورهای افریقایی و آسیایی کشاورزی می کنند ؟

چرا متولی بخش کشاورزی مراحل تولید کشاورزی را در سه مرحله «کاشت و داشت و برداشت» خلاصه می کند و به مرحله بازار رسانی انواع تولیدات التفات ندارد و تضمین خرید را در تعدادی از اقلام تولیدی خلاصه کرده و هر ساله به طور ناقص و همیشه با چالش به اجرا می گذارد، آیا خودکفایی مد نظرشان در این چند قلم از اقلام محصولات استراتژیک باید خلاصه شود ؟

چرا متولی بخش کشاورزی قادر به احیای اراضی رها شده در آبادی های متروکه کشور نیست ؟ اما تقاضای مکرر و مداوم و به شکل سیری ناپذیری، تقاضای وگذاری اراضی ملی بر روی میز مدیریت منابع طبیعی می گذارد ؟

چرا متولی بخش کشاورزی و منابع طبیعی خود را فارغ از مشکلات مدیریت جنگل می بیند و از توقف بهره برداری و تنفس جنگل برای خود و دولت سنگر استراحت ساخته است و نسبت به توسعه جنگل و احیای جنگل و نگهداری سرمایه های طرح جنگلداری و بیکاری کارکنان طرح و افزایش قاچاق چوب و تولید و مصرف ۲۰۰ تنی سرسام آور ذغال در کشور بی تفاوت شده است ؟.

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم