آمار بازدیدکنندگان سایت

02337443
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
962
5518
7714
6480
34798
2337443

آی‌پی شما: 34.204.193.85
امروز: ساعت

پارک جنگلی چمارسرا/ پارک تفریحی/داغ دیرین جنگل بانی

تقاضای اخیر سازمان میراث فرهنگی در مورد  واگذاری زمین رایگان برای احداث ۵۰۰ هتل داغ چمارسرای رشت بر پیکر مدیریت منابع ملی شده غیر قابل واگذاری را یادآوری کرد !

 

پارک جنگلی چمارسرا/ پارک تفریحی/داغ دیرین جنگل بانی

 

تقاضای اخیر سازمان میراث فرهنگی در مورد  واگذاری زمین رایگان برای احداث ۵۰۰ هتل داغ چمارسرای رشت بر پیکر مدیریت منابع ملی شده غیر قابل واگذاری را یادآوری کرد !

آن مصوبه دولت بر خلاف قانون آن پارک جنگلی دارای طرح باغ بذر را از دست جنگلبانان خارج کرد و شکایت سازمان بازرسی با روتوش رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری بر طرف شد و اینک آن زمین فریز شده در قلب شهر بهترین گزینه برای إعطاء یک رانت است.

آدرس خوبی دادم بروید بر روی آن زمین فریز شده در قلب شهر نظاره کنید که از ید جنگلبانی خارج شد ! نگویید جنگلبان ها عاشق بهره برداری اند ! نگویید جنگلبان ها در سایر بهره برداری ها بی سلیقه و کنس هستند ! اگر فهم عمومی جامعه در حدی رسا باشد می تواند دانش - سلیقه ی أمثال مرحوم آشتیانی ها را درک کند.

جنگلبانان را در حفظ جنگل تنها گذاشته اید، نسبت به فهم جنگلداران در حفظ و بقای جنگل تردید داشتید ! بلایی بر سر مدیریت جنگل آوردید که هر انسان دلسوز به حال جنگل باید های های به حالش بگرید. هنوز هم برای برخی ساده لوحان زود است که به ریشه های فساد پی ببرند !

کفش پاره می کنید تا جنگل های هیرکانی ثبت میراث فرهنگی شود ! تصویب قانون را دنبال می کنید تا قانون استراحت جنگل تصویب شود میلیون ها تومان رانت می دهید تا گزارشی وفق مرادتان تهیه کنند که مساحت جنگل کاهش یافته است ! شاید نمی دانید بادنجان واکس می زنید !

صورت و سیرت جنگل خواری بدان نحو که شما می پندارید آشکار نیست !‌ مدیریت غیر حرفه ای یکی از بسترهای جنگل خواری است !

دفاعیات سازمان متولی این پارک در پاسخ به شکایت سازمان بازرسی را ذیلا آورده ام تا بخوانید و با جنگلبان و جنگلدار هم نوا شنوید؛

 

### در پاسخ به شکایت شاکی٬ معاون وزیر و رئيس کميسيون سازمان جنگل ها٬ مراتع و آبخيزداری کشور٬ به موجب لایحه شماره لایحه شماره 58189/1/89- 1389/9/20که توضيح داده است؛ احتراماً٬ عطف به پرونده کلاسه هـ.ع/28/89 موضوع شکایت سازمان بازرسی کل کشور به طرفيت هيأت دولت به خواسته ابطال بند (16) تصميمات هيأت دولت در استان گيلان به استحضار می رساند:

۱ - ­ایراد سازمان بازرسی کل کشور در خصوص ممنوعيت واگذاری پارک های تفریحی و نهالستان ها مطابق بند (ج) ماده (2) آیين نامه اجرایی لایحه قانونی اصلاح لایحه قانونی واگذاری و احيای اراضی در جمهوری اسلامی ایران٬ فاقد وجاهت قانونی است زیرا منظور قانونگذار از ممنوعيت های قيد شده در آیين نامه مذکور٬ واگذاری عين نهالستان ها و پارک های جنگلی است.

در اجرای اصل (44) قانون اساسی٬ دولت موظف است کليه امور تصدی گری را به بخش خصوصی واگذار نماید لذا در اجرای ماده (۸۸) قانون تنظيم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1380 به منظور کاهش تصدی گری٬  حفاظت و نگهداری پارک تفریحی چمارسرای گيلان با حفظ کاربری و مالکيت دولت به شهرداری واگذار گردید

۲ - ­تبصره (1) ماده (2) قانون ملی شدن جنگل ها و همچنين تبصره الحاقی به ماده مذکور مصوب 1384 بهره برداری از جنگل ها٬ مراتع٬ بيشه های طبيعی٬ اراضی جنگلی٬ جنگل های دست کاشت٬ نهالستانها و پارک های جنگلی... را بر عهده سازمان جنگل ها٬ مراتع و آبخيزداری کشور گذاشته که رأساً و یا با انعقاد قراردادهایی به اشخاص واگذار نماید.

در اجرای این قانون دولت مجاز بوده که حفاظت و نگهداری از پارک های جنگلی و نهالستان های عمومی را به منظور کاهش هزینـه ها و کاهش تصـدی گری بـه بخش غير دولتی واگـذار نماید و واگـذاری حفـاظت و نگهداری پـارک تفریحی چمارسرای گيلان در اجرای همان قانون بوده است.

۳ - ­در همين راستا سازمان بازرسی کل کشور٬ طی شکایتی در سال 1384 از آن هيأت خواستار ابطال بخشنامه این سازمان بر ممنوعيت مبنی واگذاری حفاظت و نگهداری پارک های جنگلی و نهالستان ها به بخش غير دولتی شده بود که آن هيأت طی رأی وحدت رویه شماره 476 ­1384/9/27 خواسته سازمان شاکی را غير قانونی دانسته است و مقرر فرموده اید؛

مطابق تبصره الحاقی به ماده (2) قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع مصوب 1384/2/9 جنگل های دست کاشت و یا جنگل ها و مراتعی که در اجرای وظيفه احيا و توسعه منابع طبيعی از قبيل طرح های جنگلداری٬ مرتعداری٬ بيابان زدایی٬ طرح های مدیریت منابع طبيعی و یا طرح هایی که با مشارکت اشخاص حقيقی و حقوقی برای توسعه منابع جدید ایجاد می شوند و همچنين پارک های جنگلی و خزانه های توليد نهال و بذر جنگلی و مرتعی ( نهالستان های عمومی٬ ایستگاه های توليد بذر و نهال) در محدوده منابع طبيعی یاد شده در حکم منابع مذکور در ماده (2) قانون ملی شدن است، لذا واگذاری حفاظت و نگهداری از موارد ممنوعيت واگذاری در ماده (2) آیين نامه اجرایی لایحه قانونی اصلاح لایحه قانونی واگذاری و احياء اراضی در حکومت جمهوری اسلامی نبوده است و منحصراً مفيد اجرای اهداف مقنن نيز می باشد.

لذا با عنایت به رأی وحدت رویه مارالذکر رسيدگی به شکایت مطروح از اعتبار امر مختومه و مطرح شده برخوردار است و قابليت استماع ندارد. علی هذا با توجه به مراتب معنونه رد شکایت شاکی و اتخاذ تصميم شایسته مورد استدعاست." 

باید ملاحظه کنید که حتی در سازمان متولی نیز نگاه جنگلبانی و جنگلداری غریب است، چون سیاست جنگل با عنوان قانون جنگل، مایه مضحکه شد کسی از قانون جنگل راز بقای تنوع زیستی نمی بیند، هرج و مرج محض می بیند ! شاید حتی با مشاهده کلیپ یک بره به عنوان شکار شیر ! غمض عین می کند تا معنای سلطان جنگل مشتبه بماند.

آن پارک جنگلی یا تعریف قانونی و جهانی خود، دو شقه شد ! در فردای دیگر محوطه هتل خواهد بود ! زیرا با مفاد مصوبه دولت با عنوان پارک تفریحی معنون شده است.

«بهره برداری از پارک تفریحی هفت (7) هکتاری چمارسرا با حفظ کاربری موجود٬ مالکيت٬ نظارت٬ مدیریت و اعمال ماده (2) قانون حفاظت جنگل ها برای بهره برداری عموم مردم توسط شهرداری»

حفظ کاربری آن هم در تجدید نظر طرح جامع شهری جامه دری خواهد شد ! علاقمندان به بقای جنگل باید از سیاست جنگل از اقتصاد جنگل از جنگلبانی از جنگلداری حفاظت کنند، از این نقشه راه حمایت کنید.

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم