آمار بازدیدکنندگان سایت

02337433
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
952
5518
7704
6470
34798
2337433

آی‌پی شما: 34.204.193.85
امروز: ساعت

توصیه ، توسعه گردشگری نخواهد داشت !

دو باره سیخ رو تو اجاق گذاشتند داغ کنند ! تا داغی دیگر بر پیکره منابع طبیعی بگذارند !

 

توصیه ، توسعه گردشگری نخواهد داشت !

 

دو باره سیخ رو تو اجاق گذاشتند داغ کنند ! تا داغی دیگر بر پیکره منابع طبیعی بگذارند ! داغ های ننگ ناتوانی مدیریت متعدد است و می دانیم که منابع ملی شده مانند مرغ، غذای روز عزا و عروسی است.

فاجعه بار است که مشکل اساسی کشور همچنان مشکل اقتصادی است و جنگ اقتصادی با کشور علنی است و هر فعالیت اقتصادی با عوامل تولید از جمله زمین باید دارای توجیه اقتصادی باشد و حداقل ها این است که معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، حفظ فرهنگ کارشناسی فعالیت های اقتصادی را مخدوش نکند.

موافقت رئیس جمهور با تقاضای سازمان گردشگری مغایر با مفاد ماده ۱۲ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی است ! اما این همه ی ناتوانی مدیریت و توسعه گردشگری نیست ! کم و بیش همه می دانند که هتل ها در نیمی از ظرفیت خود فعال هستند و هتل سازی شاخص توسعه صنعت گردشگری نیست ! و احداث هتل برای توسعه گردشگری در کلان شهرها، تا کنون سوء مدیریت بر جا گذاشت و بخش ذخیره گاهی پارک های جنگلی نواحی رویشی مختلف کشور را نابود کرد.

باید بر عبارت مندرج در پاراگراف دوم نامه؛

«مزید استحضار در حال حاضر تقاضای قابل توجهی توسط سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در تاسیسات گردشگری خصوصا ساخت هتل های ۴ و ۵ ستاره در کلان شهرها وجود دارد.» که هیچ نشانه ای از سرمایه گذاری ندارد تامل کرد، زیرا از حیث ویژگی فعالیت اقتصادی ناقض مفاد پاراگراف اول در نامه است، که اشاره کرده اند؛

« همانطوریکه استحضار دارند، این سازمان در راستای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی، تمهیدات لازم را برای برخورداری سرمایه داران از مشوق های حمایتی ، از جمله پرداخت تسهیلات ، معافیت های گمرکی ، معافیت های مالیاتی ، معافیت های عوارض پروانه ساختمانی و واگذاری اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح های گردشگری و... فراهم نموده است.»

به راستی با این همه معافیت های بر شمرده سازمان میرث فرهنگی این چه فعالیت اقتصادی است که می توان با اجرای آن به خروج از رکود اقتصادی کشور کمک کرد ؟ واقعا به چوب حراج زدن بر میراث کهن کشور بیشتر شبیه نیست تا توسعه ! حتی از نوع ناپایدار آن !

با این اوصاف باید محضر ریاست محترم جمهوری اسلامی معروض بداریم، اینک نیاز کشور به تحول و توسعه مدیریت گردشگری بیشتر از توسعه صنعت گردشگری است. زیرا رئیس سازمان میراث فرهنگی باید به جای تقاضای رایگان شدن زمین مورد نیاز از رئیس جمهور تقاضا می کرد، با توجه به اینکه امکان استفاده از اراضی ملی متصور نیست، اجازه دهند سازمان میراث فرهنگی بافت های فرسوده کلان شهرها را خریداری نموده، تا در عین هم راستایی با توسعه صنعت گردشگری و پاسخگویی به تقاضای سرمایه گذاران این بخش، به شهرداری های کلان شهرها کمک شود تا در فضای مناسبی در راستای توسعه شهری به ساخت هتل ولو غیر ضرور اقدام شود.

تقاضای رئیس سازمان میراث توصیه و رانت دولتی است و به سبب اینکه دیوار منابع طبیعی کوتاه است، به راحتی از روی این دیوار می پرند و در محدوده مدیریت اراضی ملی و غالبا پارک ها به دنبال اجرای دستور رئیس جمهوری می گردند ! اما بهتر است تابلوهای ممنوع مطلقا ممنوع استراحت جنگل را ملاحظه کرده و کفش پاره نکنند !

زمین رایگان یعنی فعالیت منفعت طلبانه،  یعنی سوداگری زمین ! یعنی فعالیتی که فاقد محاسبات اقتصادی و برآورد هزینه های امکان سنجی خسارت به عرصه و اعیان منابع جنگلی و مرتعی ملی شده است.

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم