آمار بازدیدکنندگان سایت

02328641
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
150
1167
6867
32476
39488
2328641

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

تیشه ایده ها بر ریشه حفاظت از منابع طبیعی

ضعف مدیریت در بخش های اقتصادی بیش از تحریم ها به معیشت مردم آسیب می زند و آسیاب استکبار با آب تشویش مردم می گردد !

 

تیشه ایده ها بر ریشه حفاظت از منابع طبیعی

 

 

ضعف مدیریت در بخش های اقتصادی بیش از تحریم ها به معیشت مردم آسیب می زند و آسیاب استکبار با آب تشویش مردم می گردد ! در حالیکه در همان بخش ها ظرفیت بالقوه ای در رابطه با افزایش تاب آوری مردم در مقابله با تحریم وجود دارد.

اگر بر معنای تعلق منابع طبیعی به نسل حاضر و آتی وقوف دارید ! باید بر وقایع «شاه جهان» ساریگل تأمل کنید

واقعه ساریگل چیزی شبیه به ایده تنفس جنگل است. که حتی اکنون بیش از گذشته در آن برداشت چوب وجود دارد ! در معدن ساریگل نه تنها اشتغال پایدار وجود ندارد، بلکه از یک طرف بهره کشی و از طرف دیگر برخورد عوامل دولتی با اشتغال کاذب دیده می شود.

متاسفانه حتی درآمد معدنی منتهی به عوارض و مالیات مستقیم و غیر مستقیم نمی شود !

معدن ساریگل همانند جنگل طرح های جنگلداری، در نتیجه بهره برداری غلط تخریب می شود ! نیروهای حفاظتی مختلف به جای هدایت و نظارت،سرگرم برخورد با نیروهای کار جامعه هستند، نه برخورد با عوامل فساد ! دستگاه قضایی نیز بتدریج از پرونده های متعدد تخلف خسته می شود ! یعنی قبح جرم محرز بهره برداری معدن، به فعل پذیرفته شده «غلط مصطلح» تنزل می یابد.

در ساریگل می توانید به سهولت سنگینی بیکاری و مشکل معیشتی مردم خراسان شمالی، را بر روی مدیریت مناطق حفاظت شده ببینید ! که بر خلاف آنچه در مدیریت مناطق حفاظت شده، هدفگذاری شده و متعارف و مرسوم است توفق یابد.

کمی فکر کنیم آنچه که حتی در نتیجه مدیریت مطلوب یک منطقه حفاظت شده کسب می شود، مشتمل بر چه دستاورد مادی یا معنویست ؟ و برای کدام مردم است و در چه زمانی می توان از آن دستاورد سود برد ؟

شنیده ام منطقه حفاظت شده ساریگل حتی سند ملی ندارد، یعنی گویا غفلتی شد و فاقد طی تشریفات اجرای مقررات ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری است و یعنی ملی نشده است ! ضمن آنکه گویا معدن از قبل دارای سابقه بهره برداری محلی بوده و در این سال های اخیر که تب معدنی کشور بالا رفت، آنجا هم به نام کسی و کسانی ثبت شد و اختلافات بالا گرفت و اکنون مشغول توزیع فقر آن جامعه را در ملاء عام است.

سایه دو مشکل بیکاری و معیشتی را باید با تابش نورِ خرد و عقلانیت جامعه بر طرف کرد ! ایده ها و احساسات نه تنها نمی توانند، منشأ پویایی و تغییر و تحول شوند، بلکه بهانه ای برای ایستایی و توقف خواهند شد.

برخی از مقامات دولتی و یا حتی قشر آگاه جامعه خیلی مردد است که در هر بخشی باید در ظرفیت های بالقوه آن بخش به دنبال رونق تولید و خروج از رکود اقتصادی باشد.

زمین بستر تولید است و انسان به عنوان یکی از عوامل تولید، گاهی به لحاظ شایستگی های فردی، می تواند عهده دار سه نقش «مدیریت - نیروی کار - سرمایه گذار» در فرایند تولید شود. کارخانه بستر تولید و کارخانه دار سرمایه اجتماعی جامعه در رونق تولید است. بدون ایجاد اعتماد و تمرکز بر تضمین بازار کار و تضمین بازار تولید نمی توان به رونق تولید رسید.

اراده این ملت به نحوی مشخص مشهود است که می خواهد از خود در برابر ظلم پایداری نشان دهد ! از این رو بر هر مقام دولتی فاقد برنامه، در رابطه با دو آسیب بزرگ پیش روی این ملت یعنی «نرخ بیکاری – مشکل معیشتی» لازم است ! به تاب آوری آحاد جامعه در مقابله با استکبار جهانی اهمیت دهند و آحاد جامعه را در برون رفت از تاثیر این دو مشکل معطل نکنند و بروند !

وزرای اقتصادی دولت نشان داده اند که در خصوص ارائه دو خدمت « کاهش رفع مشکل معیشتی - کاهش نرخ بیکاری» کارایی لازم را ندارند، وزرایی باید عهده دار این نوع مسئولیت شوند که در ارائه این دو خدمت به مردم برنامه عملیاتی دارند و تنها توزیع کننده اعتبار دولتی نیستند، بلکه خلق کننده تحرک اقتصادی و درآمدهای ناشناخته در راستای افزایش وصول عوارض و مالیات هستند

علامت «ایست» نشانه ضعف مدیریت و بر ملا شدن فقدان برنامه و حاکمیت سلایق است، علامت «هیست» نشانه ابتکار عمل و وقوف بر فرایند صدور أجازه عبور عاری از تزاحم است. که سنگ بنای توسعه مدیریت است و توسعه مدیریت مستلزم پیاده سازی همین نوع ابتکار عمل های لازم و کم هزینه یا بدون هزینه ی کمی کیفی برای مدت مشخص است !‌

منابع متعلق به مردم است ! حبس سهم نسل فعلی فقیر ظلم است و هیچگاه چنین ظلمی جایز و روا نبوده است !

نباید اجازه داد که تیشه ایده ها به ریشه بنیان های اقتصادی آسیب بزند ! توزیع فقر عدالت نیست و به جای از منابع تخریب چند جانبه در پی خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم