آمار بازدیدکنندگان سایت

02337439
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
958
5518
7710
6476
34798
2337439

آی‌پی شما: 34.204.193.85
امروز: ساعت

شاید تولید کار، بهانه سد سازی جدید باشد !

 

شاید تولید کار یکی از بهانه سدسازی در کشور باشد. اما کارکردهای سد در کنترل سیلاب با پوشش گیاهی  قابل مقایسه نیست ! 

 

 

شاید تولید کار، بهانه سد سازی جدید باشد !

شاید تولید کار یکی از بهانه سدسازی در کشور باشد. اما کارکردهای سد در کنترل سیلاب با پوشش گیاهی  قابل مقایسه نیست ! زیرا افزایش پوشش با هزینه کمتر و نتایج، مؤثر و برجسته تر مشاهده می شود !

حتی اگر سدسازی با تم فکری تولید کار دنبال شود، حکایت از آن دارد که مقامات دولتی، در محاسبه حجم عملیات کارگری احیا و اصلاح جنگل ها و مراتع، فاقد اطلاعات پایه هستند و این نکته خود مبین خلاء حضور وزیر کاردان در اینگونه بحث های محوری در هیات دولت است. این خلاء را چگونه باید پر کرد ؟.

از قصور وزارت علوم و دانشگاهیان فعال در جامعه نمی توان گذشت ! ‌ آنها در دهه اخیر به طور جدی در بیکار کردن نیروی کار در طرح های دانش بنیان جنگلداری فعالیت کردند ! در حالیکه می توانستند به جای تعطیل کردن و بیکار کردن نیروی کار در طرح ها، به اصلاح آسیب هاییکه خود مسبب ایجاد آن در روند تهیه و تصویب و اجرای طرح ها بوده اند، اقدام جدی تری کنند.

تأسف بار است که دولت نداند در ظرفیت های خدادادی چه حجم فرصت شغلی برای انجام فعالیت های دانش بنیان بدون نیاز به اعتبار دولتی دارد،  حتی دانش هم نتوانست به داد نیروی کار برسد !

تأسف بار است که دولت نداند چه حجم فرصت شغلی عظیمی در فاز احیا و اصلاح ظرفیت جنگلی و مرتعی کشور را دارد و چه اسف بار است که نداند، هر بذری را به هرشکلی به خاک برساند، رُستن را در بستر حیات متبلور می کند و نتیجه اش افزایش تراکم پوشش گیاهی است و سد طبیعی بی منت برای جذب نزولات و ذخیره آب گوارا از طریق چشمه سارها ! با این تفاوت که بر خلاف مخزن سد است که به مانند تشطک تبخیر عمل می کند سد طبیعی هر چه را نفوذ دهد و به ذخایر زیر زمینی بیافزاید، تبخیر نخواهد داشت !

مقامات کشور اگر فقط به احیا و توسعه جنگل توجه و خود را مکلف به اجرای برنامه توسعه جنگل و بهبود سرانه پوشش جنگل بنمایند. در این صورت در کشور ظرفیت توسعه جنگل ۶ میلیون هکتاری در کشور دارند که در اجرای این برنامه فقط و فقط برای نهالکاری به ببش از ۹۰ میلیون نفر - روز - کار، نیروی کار نیاز دارد که عمده این عملیات فصلی است. چه تاسف بار است که دولت حتی در مورد اشتغال نیروهای دانش آموخته بخش جنگل کوتاهی می کند و فرصت های بیشمار در این ظرفیت را فراموش کرده است و به سمت پیدایش یا ایجاد فرصت در فعالیت هایی مانند سدسازی می رود.

در دو دهه اخیر توانایی ارگانی و سازمانی و برنامه ای و بودجه دولت از دست برود ! و مخصوصا انحلال سازمان برنامه و بودجه سبب شدت و سرعت شد. اگر ظرفیت ها – فرصت ها - اولویت ها - مزیت ها - جبران خدمت ها، را زیر ذره بین بگذارید، قطعا خواهند دید کلا معلق هستند ! چون برنامه ریزی وجود ندارد !

ظرفیت جذب نزولات آسمانی از طریق پوشش گیاهی نامحدود نیست و البته می توان روان آب در عرصه را که از اطراف پوشش گیاهی خارج می شود با چند اثر جانبی مثبت تشریح نمود. به عنوان مثال؛ روان آب دیر تر و سخت خیز می گیرد – فرسایش خاک کمتری دارد – بسته به شیب عرصه زمان تمرکز بالاتری خواهد داشت، تولید آن توام با زایش طبیعی، هزینه تولید و نگهداری کمتری دارد و ضمن آن خود محصول تولیدی متنوع برای دیگر فعالیت هایی مانند پرورش زنبور – گیاهان دارویی – دامپروری و... عمدتا تجدیدپذیر دارد و...

این اثر جانبی مثبت در فعالیت سدسازی فقط در تولید انرژی برق مشهود است و متآسفانه با اثرات تخریب در اکوسیستم و تغییرات اساسی در آن، پوشش گیاهی همیشه مزیت داشته است. اما مقامات کشور سرشان به سمت سقف جامعه و دهک های بالا است و هیچگاه نمی توانند به کف جامعه و دهک های پایین توجه کنند، چون روی کف جامعه راه می روند !

مقامات دولت با کف جامعه فاصله گرفتند و از طریق تأثیر فساد فراگیر تواضع را از دست داده اند ! آنهاییکه به جای تکلیفِ ادامه دادن راه شهیدان و صدور انقلاب، فرزندان خودشان را برای استمرار قدرتشان و اخذ مدرک در دیگر کشورها و دانشگاه های معتبر صادر کرده اند بدانند، با دروغ های متنوع و پی در پی، تاریخ اعتبارشان را نزد مردم منقضی کرده اند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم