آمار بازدیدکنندگان سایت

02337405
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
924
5518
7676
6442
34798
2337405

آی‌پی شما: 34.204.193.85
امروز: ساعت

مقابله با زمینخواری با استعفا و عدم تبعیت / تشخیص مصلحت

روز جهانی زمین گرامی باد. کره مسکون در معرض انواع آلودگی تهدید کننده برای زیستمندان است ! زمین در ایران با فرایند زمینخواری غیرقابل انکار، مصداق طعمه ای لایمکن الفرار در دام نقدینگی فساد آور گرفتار است !

 

مقابله با زمینخواری با استعفا و عدم تبعیت / تشخیص مصلحت

روز جهانی زمین گرامی باد. کره مسکون در معرض انواع آلودگی تهدید کننده برای زیستمندان است ! اما زمین در ایران با پدیده زمینخواری غیرقابل انکاری، مصداق طعمه ای لایمکن الفرار در دام نقدینگی فساد آور گرفتار است !

چرا می گویند مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرجع قانونگذاری نیست ! ابتدا ببینند، چند قانون جاری با تصویب مجمع تشخیص مصلحت ابلاغ و تحت اجراست و سپس پرانتزی برای یک پارادایم باز کنند. در هیچ یک از قوانین جاری برای تشکیل تعاونی مسکن ممنوعیت نیست و مجمع تشخیص نیز دارای کارکنانی است و این نیاز را چرا منتفی می دانند.

برخی باید بدانند که نزدیک به شصت سال از تصویب قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع می گذرد، اما هنوز تشریفات ملی کردن و اخذ سند پایان نیافته و سمت مالکیت در این منابع قطعیت ندارد. برخی دیگر نباید مسئله رفع تداخلات ناشی از اجرای قوانین و مقررات موازی در اراضی ملی، دولتی و مستثنیات اشخاص را بی اهمیت بدانند، تداخل وجود دارد، وجود تداخل را نفی نکنند ! تداخل را باید رفع کرد ! نه دستور الله بختکی مشکلی را حل می کند و نه استعفای کارکنان که استعفا نشانه صداقت و پاک دستی آنهاست. 

آن نماینده محترم اگر دلش برای حفظ درخت می سوزد، برای یک بار هم که شد لایحه الغای قوانین مصوب ۵۸ را بخواند و بگوید؛ آیا لغو قانون حفظ و گسترش فضای سبز مصوب ۵۳ در جهت حفظ و گسترش فضای سبز بوده است ؟.

مشکل زمینخواری در کشور چند جانبه است، ملک در کشور به عنوان سرمایه تلقی می شود – پدیده شوم مهاجرت کنترل نشده و حاشیه نشینی شهره ها بهانه زمینخواری می شود - افزایش مساحت شهرها با عنوان توسعه مشتبه شده است – الغا و نسخ قوانین مانع زمینخواری – ضعف نظام نظارتی – ساختارهای موازی در نظام اداری با مدیریت سنتی خانوادگی ! – خوش نشینی تبدیل به عنوان گردشگری شده و اراضی مناطق کوهستانی را با چند تهدید مشخص چون:

الف- پدیده سیلخیزی از طریق غیر قابل جذب شدن سطوح بنا و تاسیسات مسکونی و محاوط و جاده ها

ب کاهش مساحت اراضی زراعی و تغییر سرانه برای حفظ امنیت غذایی

ج – تغییر محسوس مؤلفه های آب و هوایی ناشی از ساخت و سازهای مسکونی با نوع مصرف فسیلی

د – تقاضای زمین برای ایجاد حیات خلوت قشری خاص و متنفذ، به بهانه ایجاد و گسترش باغات

در کل مصلحت نیست مقامات کشور خود را به خواب بزنند و بگویند أساسا چنین نقد و نظری را نشنیده اند، انتظار متخصصین و دلسوزان منابع طبیعی کشور این است که واکنش نشان دهند و بگویند پایم مردم را دریافت نموده و شنیده اند ! اگر رئیس جمهور در خوزستان فرموده اند، مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه ها کار غلطی بود ! مستحضر باشند که امضای هیچ کارشناس منابع طبیعی در پای هیچ یک از موافقت های ساخت و ساز نیست !

اکنون کارشناسنان منابع طبیعی به ضرس قاطع می گویند که تبدیل مرتع به باغ، کار غلطی است ! تبدیل جنگل به باغ که کلاً کاری ابلهانه است ! چگونه یک کسی برای توسعه باغ می تواند با تبانی دست های ناپاک در نظام اداری، بخشی از جنگل را بدون ملاحظه عکس هوایی سال ۴۶به بهانه رفع تداخل به باغ معرفی کند ! دستگاه نظارتی چه می کنند ؟

مفاد ماده ۵۴ الحاق یک تبصره به عنوان تبصره ۳ به ماده ۹ قانون افزایش بهره وری است، ذیل که نمی تواند ناقض رفع تداخل « مندرج در صدر ماده» باشد. مفاد ماده ۴۵ اصلاح تبصره یک ماده ۹ با مضمون «عکس های هوایی سال 1346 نیز جزء مستندات قابل قبول محسوب می‌شود» تصریح گردید، مبنای رفع تداخل در اعمال مقررات موازی است و مقررات موازی مشتمل بر موضوع وقفیت – اشتباهات اجرایی شورای اصلاحات ارضی و هیات اجرایی کمیسیون ماده ۵۶ و کمیسیون ماده واحده و کمیسیون ماده ۳۴ است.

مقررات دیگری در خصوص منابع طبیعی کشور و در موضوع رفع تداخل قابل تسری نیست ! امر را اگر مشتبه کنند به ضرر و خسارت جبران ناپذیر صاحبان حق عرف و سنت دارای سابقه و البته ناتوان در دفاع از حقوق به حق خود منتهی می شود.

تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی حفاظت و افزایش بهره وری را مخدوش کرده است ! یکی از جنبه های مخدوش شدن بیکاری دانش آموختگان بخش کشاورزی است و مقامات کشور لاجرم باید تحدید مهندسی اصلاحات ارضی را برای نجات اراضی و باغ های کشور و دور نگهداشتن از پدیده تغییر کاربری بپذیرند !

تغییر کاربری اراضی گلوگاه فساد است، مقامات کشور باید این گلوگاه را ببندند، تا نرخ بیکاری و بهبود معیشت و مهاجرت که بسترساز زمینخواری و فساد اداری و بانکی است، با این هدف کنترل شود که امنیت سرمایه گذاری برای کشور بیاورد.

آمار ۵ میلیون نفری فرار سرمایه گذار و فرار مغزها «سرمایه انسانی» از کشور خجالت آور است ؛ در حالیکه بسیاری از کشورهای دارای GDP بالا، جمعیتی کمتر از ۵ میلیون نفر دارند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم