آمار بازدیدکنندگان سایت

02021790
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
330
1180
11941
30444
35053
2021790

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: ساعت

دانشی که نتواند عامل تولید ثروت شود، دانش نیست !

مناظره در علوم مرتبط با جنگل پیشنهاد خوبی در جهت تنویر افکار عمومی است، زیرا در مورد عناوینی چون صیانت جنگل – تنفس جنگل - استراحت جنگل بحث ها مبهم باقی ماند، 

 

دانشی که نتواند عامل تولید ثروت شود، دانش نیست !

مناظره در علوم مرتبط با جنگل پیشنهاد خوبی در جهت تنویر افکار عمومی است، زیرا در مورد عناوینی چون صیانت جنگل – تنفس جنگل - استراحت جنگل بحث ها مبهم باقی ماند، اما آن ایده ها بدون پژوهش به قانون تبدیل شد و آنچه مخدوش شد همان سیاست جنگل – اقتصاد جنگل - حفاظت جنگل و فرصت های شغلی سی هزار نفری آن بود.

اگر برنامه محور نباشیم، قطعاً سلیقه محور خواهیم شد. اما اگر برنامه محور شدیم، قطعا باید در عمل از استانداردهای ملی و جهانی تبعیت کنیم. مجامع علمی ملی و جهانی مسئولیت استاندارد سازی و تولید نظریه علمی را به عهده دارند ! بنابراین اگر هر عنوانی در مجامع علمی تحقیقاتی فاقد فرایند مطالعه و ارائه و تصویب و انتشار باشد، بی تردید آن عنوان فرایند تولید دانش را طی نکرده است.

دولت و مجلس اگر باور دارند که اقتصاد مسئله اول است، باید بدانند که با بی رنگ نقش دانشگاهیان در امور اجرایی کشور، هرگز موفق به دانش بنیان کردن فعالیت ها در امور اجرایی کشور نمی شوند. اگر فعالیت های جاری بخش کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان نشود، هرگز موفق به کاهش نرخ بیکاری نمی شوند و با وجود بیکاری مفرط دانش آموختگان، مشکل معیشت جامعه را به معضل و بحران تبدیل می کنند.

اکنون یک شخص عامی جامعه می داند، جنگل هیچ نقش اقتصادی در معیشت جامعه، مخصوصا استان های شمالی ندارد. نظر یکی دو استاد دانشگاهی هرگز نظر مجموعه اساتید دانشگاهیان مرتبط با بخش جنگل کشور استنباط نشد، دانشگاهیان باید مناظره کنند تا مشخص شود مدیریت جنگل بدون نگرش نقش اقتصادی ادامه یابد ! یا با نگرش نقش اقتصادی !  باید به مناظره اهمیت داد، تا افکار عمومی به درستی و به دور از سفسطه تنویر شود.

برآیند بحث های جلسه گروه شمیم جنگل را می توان اینگونه اعلام کرد که بین نظرات دانشگاهیان و نظرات دانشگاهیان با بخش اجرا شکاف عمیقی وجود دارد. با وجود این شکاف ها، دولت و مجلس هرگز موفق به بهبود وضع معیشتی نمی شوند و ناظر به تبدیل خطر به بحران و بحران به بلا خواهند بود.

علم همیشه زایای ثروت بوده و از همین رو بالاتر از ثروت است، بسیار بدیهی است که بگوییم علمی که نتواند ثروت تولید کند ! هرگز نمی تواند بالاتر از ثروت باشد. حفاظت از علم بدون هزینه و حفاظت از ثروت همیشه هزینه بر بوده است.

دولت و مجلس اگر نتوانند بپذیرند، بهره برداری بدون قطع درخت و غیر تجاری و با اهداف متنوع در جنگل های شمال اجرا شود ! لطفا میز خدمتشان را ببوسند و بروند زیرا مطمئن باشند جنگل نیازمند حمایت و سرمایه گذاری و مدیریت دانش بنیان است، آنها در این دو سال نشان داده اند که توان پرداخت هزینه های جاری حفاظت از جنگل های شمال را نداشتند و نخواهند داشت و هرگز نمی توانند برای احیا و توسعه جنگل اقدام مؤثری داشته باشند و تمامی دارایی های تولید شده پنجاه ساله را نابود خواهند کرد و ادامه فعالیت علمی و تربیت نیروی انسانی در دانشگاه ها را، یعنی حاصل ظرفیت سازی های دو دهه گذشته را، به کلی از دست می دهند.

چگونه با این وضعیت به کاهش نرخ بیکاری و بهبود معیشت و رونق تولید حرف می زنند ! تا کی فریب و وعده غیر قابل تحقق !

اگر وزیر جهاد کشاورزی نمی تواند ادامه بهره برداری غیر تجاری را اجازه دهد تا فعالیت ها در مدیریت جنگل دانش بنیان شود و از همان روزهای اول تجویز بدون نیاز به اعتبار دولتی تا سی هزار دانش آموخته، بدون آزمون ورودی استخدامی جذب بازار کار بی منتها در موهبت خدادادی جنگل شوند، لطفا ببوسد میزش را ببوسد و برود و آحاد جامعه را معطل نکند دین و دنیای مردمش در خطرند.

اگر وزیر جهاد کشاورزی نمی تواند قانون افزایش بهره وری را مخصوصا در رعایت الگوی کشت به اجرا بگذارد و فعالیت های کشاورزی را دانش بنیان تولی گری کند، لطفا میزش را ببوسد و برود ! زیرا مردم در این کشور دارای ذخایر طبیعی هفت اقلیم و پهناور با تراکم جمعیتی کمتر از ۵۰ نفر در کیلومتر مربع در نحوه تأمین معیشتشان مستأصل مانده اند. ایشان بداند اگر فعالیت ها در بخش کشاورزی دانش بنیان شود، بدون نیاز به اعتبار دولتی تا پانصدهزار نفر شغل پایدار ظرفیت جذب دانش آموخته خواهد داشت.

مناظره بین دانشگاهیان و دولتی ها و مجلسی ها در رابطه با نحوه مدیریت جنگل برای تنویر افکار عمومی بسیار خوب است ! زیرا سال رونق تولید همزمان با سال انتخاب وکلاست، وکلایی که نشان دادند نمی توانند سیاست های اقتصاد مقاومتی را به اجرا بگذارند و وکیل ملی نیستند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم