آمار بازدیدکنندگان سایت

02181589
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
293
1678
9159
20381
33325
2181589

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: ساعت

جنگلبانان تسلیم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگلی نشوند !

مجریان قانون موسوم به استراحت جنگل، آخرین تیر را از چله کمان تعطیلی طرح های جنگلداری رها کردند، تا در اقدام دیگری

 

جنگلبانان تسلیم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگلی نشوند !

مجریان قانون موسوم به استراحت جنگل، آخرین تیر را از چله کمان تعطیلی طرح های جنگلداری رها کردند، تا در اقدام دیگری اجرای بر خلاف قانون بند ف ماده ۳۸ برنامه پنج ساله ششم، حواشی رها شدن جنگل ها به امان خدا را تشدید کند. شاید مجریان هم راست می گویند قصدشان رها کردن جنگل به امان خدا نباشد، تیرهایی نزدشان از مدت ها قبل به امانت بود و سنگینی بار امانت ایجاب می کرد، تا آنها همانند گذشته بدون نشانه گیری آخرین تبر را از چله رها کرده و خود را خلاص کنند.

از قضا آخرین تیر به کارکنان طرح های جنگلداری اصابت کرد که سرمایه انسانی در نظارت و نگهداری دارایی های طرح جنگلداری محسوب می شوند و به مرور زمان، در طول پنجاه سال ظرفیت سازی شدند، از این پس همه دارایی های رها و به امان خدا سپرده شدند و شاید من بعد هیچ اثری از خدمات جنگل بان ها در قالب طرح جنگلداری در جنگل باقی نماند.

قانون استراحت جنگل مصداق داستان معروف دبستانی «تصمیم کبری !» است که با یک ایده دارای نوستالوژی مطرح شد، تا جنگل با قطع بهره برداری نفس بکشد، اما از قضا تحریم بود و بی مهری و ناتوانی و نابلدی و بحران مدیریت ! و در شب بارانی تصمیم کبری آن کتاب خیس و معیوب می شود ! مانند جنگلی با ظرفیت سازی های مختلف در زیر باران طمع و سوداگری - باران احساس و دلسوزی – تراوش باران ایده و... خیس و خراب شد !

تعارف تیکه پاره می کنند و در بیان واقعیات متقی و پرهیزکارند اما واقعیت این است که سفره جنگل و جنگل نشینان و جنگلبانان تهی از بودجه در حفاظت و نگهداری است، دلسوزی برای جنگلی چه فایده ای دارد، که به همین نحو در فقر و نداری خود بسوزد ! مثل جنگل به عنوان سرمایه خدادادی ! این روزها، مَثَل شخص سیر حامل سفره نانی است که بر گرسنه ای گریه می کرد و گرسنه گفت ؛ کمی از نانت را به من بده تا ساکت شوم ! آن شخص گفت ؛ هر چه می خواهی برایت گریه می کنم ! اما از من طلب نان نکن  !

آیا این زبان استعاره ای جنگل می تواند با عنوان «جنگل یک سرمایه تجدید پذیر خدادادی است» سنخیت داشته باشد ؟

جنگل حتی در این سال که به واسطه اثر تخریب سیلاب مورد توجه مسئولین قرار گرفت، فاقد برنامه مشخص است، بنایراین مادامیکه مشخص نشود چوب مورد نیاز بخش صنایع چوب از طریق واردات یا از طریق زراعت چوب تأمین شده است، جنگلبانان باید نگران بهره برداری بر خلاف قانون و حمل قاچاق چوب باشند و تسلیم فرو پاشی نظام نظارتی نشوند.

دولت و مجلس باید به بهره برداری غیر تجاری تن دهند ! دولت و مجلس نباید به حاشیه های بهره برداری ناچیز از جنگل توجه کنند. در این اندیشه فرو روند و غرق شوند که اره موتور ها و قاطرها و نیروی کار بیکار شده در این دو سال چه کارهایی انجام داده اند ! مجاری مجاز را به مجاری غیر مجاز تبدیل نمودن نیاز به قانون و دانش و ساختار تشکیلاتی ندارد !

بگویند بازگشت روضعیت جنگل به قرن دوازده و عهد قاجار !

جنگلبانان تسلیم نشوید بالاخره دولت و مجلس متوجه تصمیم بد خود می شوند که نباید در جنگل های تنک و دارای ضریب رشد بسیار پایین قاچاق گسترده چوب،تامین کننده نیاز صنایع چوب شمال کشور شود و چقدر عبارت معروف از خود شروع کردن را برخی بد فهمیدند و کارهای خوب ساماندهی بهره برداری عرفی خود و سرمایه گذاری برای احیا و توسعه جنگل را رها کردند قطعا دولت و مجلس متوجه اشتباه فاحش خواهند شد و بهره برداری غیرتجاری تجویز می شود. در متن بهره برداری غیر تجاری مزیت های مشخصی وجود دارد.

اگر جنگلبانان تسلیم فروپاشی نظام نظارتی نشوند و کماکان بر خواسته محق جامعه در رابطه با بهداشت جنگل و کاهش ریسک حریق - کاهش اثرات تشدید سیل، بدون قطع درخت در قالب ادامه اجرای طرح جنگلداری غیر تجاری پافشاری کنند، قطعا بحران قاچاق بحران آلودگی به آفات و امراض جنگل – بحران سیل را نه تنها بدون هزینه بلکه با درآمد در خور توجه به اجرا خواهند گذاشت.

جنگلبانان کشور نباید تسلیم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگل شوند، در چهارچوب دانش اجتماعی اقتصادی جنگل به تعمیق مطالعات بپردازند و با تلاش مستمر خود در پی احیای ساماندهی بهره برداری های عرفی جامعه باشند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم