آمار بازدیدکنندگان سایت

02181599
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
303
1678
9169
20391
33325
2181599

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: ساعت

نقشه راه کنترل سیلاب را با افزایش پوشش گیاهی ترسیم کنید.

قانون طبیعت حقوق زیستمندان خود را مراعا نگه می دارد، اما ملزم به رعایت حقوق شهروندان نیست

 

نقشه راه کنترل سیلاب را با افزایش پوشش گیاهی ترسیم کنید.

قانون طبیعت حقوق زیستمندان خود را مراعا نگه می دارد، اما ملزم به رعایت حقوق شهروندان نیست، لطفا برای استمرار حیات به قانون طبیعت بر گردید ! قانون طبیعت همان قانون جنگل است.

مقامات و مردم کشور مقام اول دریافت نزولات آسمانی در آسیا و اروپا، چه بد مدیریتی در کنترل روانآب اقلیم خشک خود دارند و مرعوب و مبهوت از ریزش باران رحمت شده اند و غافل از چگونگی مدیریت بهینه !

مادامیکه همه آنها به خیز روان آب در بالاترین نقطه خیره شده اند ! مطمئن باشند غفلت گریبانشان را گرفت و طبیعی است که فکر کنند؛ سدسازی خوب نیست – آبخیزداری خوب است ! یقیناً اغفال شده اند که صفحه را یا سیاه می بینند با سفید ! اما باید باور کنند، بین رنگ سیاه تا سفید، رنگ های دیگری قابل تشخیص است !

مردم می بینند که دولت همیشه از مخزن خزانه داریکل، بد استفاده کرد و دارایی مردم را به باد فنا داد. خزانه داریکل خزانه ی ملت است، خزانه ی دولت نیست ! همچنانکه دور ریزی برنامه ریزی نیست، لقمه را دور گردن چرخاندن و به دهان رساندن غذا خوردن نیست !

نمی خواهم خدمات سد سازی و یا آبخیزداری را نادیده گرفته و طی این یادداشت، بر کارکردهای هر یک از دو نوع مدیریت آب های سطحی، خدشه به وجود آید. یقیناً مدیریت سدسازی و آبخیزداری اثر بخشی خوبی دارد.

اما گویا باید یک عبارت را فصیح بنویسم؛ رودخانه یک بستر طبیعی دارد ! بستر طبیعی رودخانه ها محاط در مراتع و جنگل های فاقد جاده دسترسی، هرگز از حالت طبیعی خارج نشده اند و دست خورده نیستند ! که نیاز به عملیات آبخیز داری در بستر فعال داشته باشند و خود منبع ذخیره آب هستند و نیازی یه سد سازی در داخل جنگل نیست !

اما در خروجی جنگل ها و مراتع باید به نحوی مدیریت را بسط داد که اراضی پایین دست متأثر از تهدید اراضی بالادست نباشند.

با این وصف چگونه متولیان امور آب و آبخیز داری، چرا امر را مشتبه می کنند و به جای رودخانه های دست خورده محاط در اراضی زراعی و مسکونی، که حتی نه فقط در با تصرف حریم و یا حتی تصرف من غیر حق بستر متروکه و یا حتی استقرار آبادی در مسیل، بلکه حتی در بستر فعال، آبخوانداری را فراموش کردند و در بستر طبیعی رودخانه های محاط در مراتع و جنگل ها، بودجه ملی را برای ساخت سد و بند و... بی ثمر هزینه می کنند ؟

آیا این نوع فعالیت های تکراری که بستر طبیعی را به بستر غیر طبیعی تبدیل می کند، دخالت های ناروای انسانی در طبیعت نیست ؟

همه ی کارشناسان متخصص که به نحوی در دانشگاه – تحقیقات – اجرا، دارای تجربه هستند مستحضر و واقفند، که در نتیجه بهره برداری عرفی قرون مختلف و سالیان متمادی ذینفعان، مراتع و جنگل های کشور در بسیاری از سطوح توان خود را از دست داده و پوشش گیاهی فقیر شده است. همه ی کارشناسان متخصص می دانند که در نتیجه عدم سرمایه گذاری دولت، روند بازتوانی عرصه های مرتعی و جنگلی به نحویکه متضمن استمرار تولید باشد مختل گردیده است و از این رو کشور با فقر پوشش گیاهی در منابع مرتعی و کاهش تراکم و تاج پوشش در منابع جنگل مواجه است.

چرا با این وصف ثروت ذخیره شده در خزانه داریکل برای افزایش پوشش گیاهی در منابع مرتعی و جنگلی اختصاص نمی یابد و همه به شکلی به خیز روان آب در بالادست ترین نقطه حوضه طبیعی یک آبخیز، خیره می شوند تا روان آب خیز بردارد و یا از خیز آن غافل شده و بی خبرند و در کف بستر طبیعی به دنبال کنترل کردن آن هستند. آیا آنها واقعا راه کنترل سیلاب را گم نکرده اند ؟

آیا آنها به دنبال ساز و کار اجرایی و مؤثر هستند یا تولید کار برای پیمانکاران ؟

در بسترهای طبیعی رودخانه های محاط در مراتع و جنگل ها دست اندازی نکنید ! مدیریت طبیعت را با ساماندهی بهره برداری عرفی و هزینه های کمتر باید نزدیک به طبیعت نوشت !

نقشه راه کنترل سیلاب را با ترسیم برنامه ای که منجر به افزایش پوشش و بهبود زندگی و معیشت ذینفعان در عرصه منابع مرتعی و جنگلی شود، بنویسید و بدون دخالت سیاست های عمومی جامعه، بر مبنای سیاست جنگل، ساماندهی بهره برداری و بهره برداران را ساز و کار اجرایی این برنامه محسوب کنید ! باز توانی بخشی از ذات عرصه های طییعی است !

به گفتار اکتفا نکنید، کمی در عمل نزدیک به طبیعت باشید.  مطمئناً طبیعت خشن است، اما سفره ای گسترده دارد و بخیل نیست ! منابع طبیعی فقیر مردمی فقیر خواهد داشت و منابع طبیعی غنی، سفره مردم را پهن و گسترده می کند.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم