آمار بازدیدکنندگان سایت

01950620
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
458
958
2586
29056
33888
1950620

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

سیل چماق طبیعت برای درس عبرت در مدیریت شهری است.

 

سیل آباد و تصرفات پارک بمو و جاده های احداث شده و پارک ها و فضای سبز که شهرداران شهرهای ساری و شیراز و ... به آن فخر می فروشند و دیگر شهرداران، یا در این حسرتند و یا غبطه می خورند !

 

سیل چماق طبیعت برای درس عبرت در مدیریت شهری است.

سیل آباد و تصرفات پارک بمو و جاده های احداث شده و پارک ها و فضای سبز که شهرداران شهرهای ساری و شیراز و ... به آن فخر می فروشند و دیگر شهرداران، یا در این حسرتند و یا غبطه می خورند ! باید ببینند تا چه اندازه ناکارشناسند و شاید جا دارد به وضعیت مدیریت شورایی و شهرداری آق قلا غبطه بخورند که در ۲۳/۱۲/۱۳۹۷ یک هفته قبل از سیل ۲۵۰۰ خانه را بیمه حوادث سیل و آب گرفتگی کرده است.

حاشیه تجن تنها اراضی مفت نیست که شهردار سرمایه عمومی را با نام پارک ملت، صرف توسعه فضای سبز کرد و اکنون در زیر سیلاب مدفون گشت و چه خوش شانس بوده اند، بعضی از مسافرین که سیل در روز چهارشنبه آمد و اخبار آن جدی بود و کسی در این باتلاق سبز اسیر سیلاب نشد.

سیل آباد شیراز هم مانند زور آباد یا وکیل آباد و... است، چه فرقی می کند چه کسی ساکن آن محله باشد، هر چه که بود و یا هست، در خود پرسپکتیو مهاجرت و تحمیل حاشینه نشینی شهر را دارد و خواه نا خواه آسیب اجتماعی است و مدیریتی که نمی خواهد بفهمد، حمایت از جوامع روستایی تولید کننده به هر طریق صرف بودجه هزینه ای نیست و قطعا باید آن را بودجه ای عمرانی دانست که اتفاقا حتی رویکرد بهینه سازی دارد.

هر آگاه جامعه به یک شکل به سمت واکاوی مشکل و حادثه سیل می رود و اتفاقا با مطالعه مطالب آنها باید دقت و ریز بینی آنها را تحسین نمود، که بدون ایجاد التهاب به مسئولین کنونی توصیه می کنند که گوششان به صدای مردم شنوا باشد و بشنوند که سیل آباد یا سیل خرابه، همان مسیل است و اگر مدیریت شهری نا آگاه نمی تواند مسیل را بفهمد، طبیعت با چماق سیل به او می فهماند ! تا پا از گلیم خود دراز تر نکند.

من در یادداشت واقعیت های سیل گلستان اشاره کرده بودم

« چرا به جای اینکه راهسازی پل سازی های غلط و تصرف من غیر حق در حریم و مسیل رودخانه با ساختمان سازی و پارک سازی و یا حتی عدم لایروبی رودخانه ها و آبراهه ها، باید به نحو دیگری فراکنی شود و بگویند جنگل تراشی و بهره برداری در جنگل ! جنگل چگونه بتواند ۳۵۰ میلی متر ریزش جوی ۲۴ ساعته را جذب کند و همه ی غفلت های ناشی از مسئولیت شهروندی ما را متقبل شود ؟

اگر از بعضی واقعیت های محض جامعه غافل شویم، در مدیریت جامعه به شدت دچار اغفال می شویم ! و حاشیه های بی اهمیت را به عنوان متن می پذیریم ! »

در همین روزها با بررسی آخرین عکس‌های ماهواره‌ای توسط آقای دکتر مهدی معتق محقق برجسته مرکز تحقیقات علوم زمین آلمان[1] نیز اشاره کرده اند،

« در حوضه بالادست سد، علی‌رغم حجم زیاد آب در موقع سیل هیچ‌گونه شکستگی مشاهده نمی‌شود. به لحاظ علمی از آن جایی که در بستر رودخانه در این منطقه  قبل از سیل هم جریان آب زیادتری وجود داشته، این جریان طبیعی آب در رودخانه خود به خود به عمیق‌تر شدن بستر آن و آمادگی آن جهت پذیرش حجم آب در هنگام وقوع سیل کمک کرده است. اما در حوزه پایین ‌دست سد دقیقا خلاف این پدیده مشاهده می‌گردد. بدین معنی که احداث سد، سبب کاهش جریان طبیعی آب و در نتیجه کم‌تر شدن عمق مسیر رود به علت کاهش سرعت آب و افزایش ته‌نشین شدن رسوبات می‌شود. پدیده ایکه برای مقابله با آن نیاز به لایروبی‌های منظم و پرهزینه در سرتاسر بستر رودخانه است.

به نظر می‌رسد مجموعه این عوامل سبب شده بر خلاف حوضه بالادست، مسیر رودخانه در حوزه پایین ‌دست سد تحمل حجم آب ناشی از بارش زیاد باران را نداشته و در نتیجه در جایی در نزدیکی شهر آق‌قلا بستر رود شکسته شده و سیل اتفاق افتاده  است.»

بدین ترتیب برخی باید مبنای پیش داوری و قضاوت خود را اصلاح کنند. چرا می گویند؛ بهره برداری جنگل علت تشدید سیل ؟ بگویند عدم سرمایه گذاری ! بگویند تجاوز به حریم و بستر متروکه و مسیل توسط مدیریت شهری به بهانه احداث پارک ! بگویند سازه های غلط راهسازی – پل سازی – بگویند عدم لایروبی رودخانه ها ! بگویند نگهداری درختان به بهانه حفظ فضای سبز  !!!

اگر همیشه در مورد سیل گرفتگی در محدوده شهره ها، غافلگیر می شوید بدانید؛ غافلگیر شدن نتیجه غفلتان است، اما اگر با غفلت های مکرر و پی در پی خود، مردم را با اطلاعات ناصحیح اغفال کنید ! سیل به مانند چماق طبیعت می شود و به مدیریت شهری درس عبرت می آموزد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم