آمار بازدیدکنندگان سایت

02328750
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
259
1167
6976
32585
39488
2328750

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

واقعیت های سیل گلستان

درود بر مردم گلستان ! در رابطه با بروز مشکل سیل در ابتدای سال ! ابراز همدردی کرده و به بیان برخی واقعیت های سیل گرفتگی می پردازم.

 

 

واقعیت های سیل گلستان

درود بر مردم گلستان ! در رابطه با بروز مشکل سیل در ابتدای سال ! ابراز همدردی کرده و به بیان برخی واقعیت های سیل گرفتگی می پردازم.

برخی همه حرف های راست مسئولین مستقیم امور آب را دروغ می دانند ! با این وصف چگونه حرفشان را باید راست پنداشت !

بسیار بدیهی است که این ناحیه علاوه بر سد سازی به خرید و استحصال اراضی جهت سرمایه گذاری برای جمع آوری پساب و سیلاب و ایجاد شبکه انتقال برای هدایت و کنترل آن نیازمند است. باید به واقعیت ها توجه کرد و مانع از سوختن عقل اقتصادی جامعه در شعله های احساس شد.

میزان بارش اخیر در گلستان در حدود ۳۱۵ میلی متر رسید در حالیکه متوسط استان در شرایط نرمال ۴۵۰ میلی متر است یعنی بالغ بر ۶۰ درصد بارندگی سالیانه در ۲۴ ساعت اتفاق افتاد.

 

ریزش این بارش‌ها در ۱۴ رودخانه اصلی بالا دست گنبد سبب طغیان شد و اگر عملکرد تأخیری سد‌ها وجود نمی داشت، با ورودی آب طغیانی این رودخانه ها شهر گنبد از روی نقشه استان حذف می شد.

این بارش‌ها سبب پر شدن سد و سر ریز شد، برای سد بوستان تا ۱۰۷ مترمکعب و سر ریز گلستان ۵۵۰ مترمکعب و سد نرماب هم ۲۳۰ مترمکعب در ثانیه گزارش شده است.

ریزش ها از صبح روز چهارشننبه آغاز شد. و سیل بعد از سه روز آق قلا را درگیر سیلاب کرد. اختلاف ارتفاع در ناحیه زیر شهر گنبد تا ابتدای شهر آق قلا ۵۰ متر و فاصله حدود ۷۰ کیلومتر، یعنی شیب عمومی کمتر از یک درصد است و از آق قلا تا مصب دریا حدود ۱۰متر، یعنی شیب عمومی در حدود دو دهم درصد است.

چرا به جای اینکه راهسازی پل سازی های غلط و تصرف من غیر حق در حریم و مسیل رودخانه با ساختمان سازی و پارک سازی و یا حتی عدم لایروبی رودخانه ها و آبراهه ها، باید به نحو دیگری فراکنی شود و بگویند جنگل تراشی و بهره برداری در جنگل ! جنگل چگونه بتواند ۳۱۵ میلی متر ریزش جوی ۲۴ ساعته را جذب کند و همه ی غفلت های ناشی از مسئولیت شهروندی ما را متقبل شود ؟

اگر از بعضی واقعیت های محض جامعه غافل شویم، در مدیریت جامعه به شدت دچار اغفال می شویم ! و حاشیه های بی اهمیت را به عنوان متن می پذیریم !نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم