آمار بازدیدکنندگان سایت

01979997
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
306
923
2031
23704
34729
1979997

آی‌پی شما: 54.174.43.27
امروز: ساعت

از ممنوع کردن واردات دام زنده تا به هرطریق وارد کردن !

در حالیکه اعلام ممنوع کردن واردات دام زنده  به‌ عنوان اقدام مثبت وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم و دوازدهم بر شمرده می شود

 

 

از ممنوع کردن واردات دام زنده تا به هرطریق وارد کردن !

در حالیکه اعلام ممنوع کردن واردات دام زنده  به‌ عنوان اقدام مثبت وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم بر شمرده می شود، وارد کردن دام زنده به هر طریق، در دولت دوازدهم چه نوع اقدامی باید تلقی شود ؟

اگر کنترل قرنطینه ناشی از احتمال وجود بیماری مشترک دام و انسان می تواند به اعلام ممنوعیت در واردات دام منتهی بشود، چه لزومی به وجود یک ساختار تشکیلاتی به نام سازمان دامپزشکی است که نتواند در شرایط عادی جامعه،  مقررات قرنطینه را اعمال و مدیریت کند و در شرایط غیر عادی مجبور به پذیرش واردات هر نوع دامی آلوده ای از طریق هوایی - زمینی – دریایی باشد ؟

اگر واردات دام زنده صرفا به این جهت که احتمالاً آلودگی دام ها در بحث بیماری های مشترک دام و انسان یک تهدید برای سلامت و بهداشت جامعه بوده است، اکنون در رابطه با افتادن از اونور بام یعنی امنیت غذایی و سوء تغذیه ناشی از گرانی سرسام آور سه برایری گوشت قرمز با قیمت جهانی چه نوع تهدیدی باید محسوب شود ؟

اگر واردات دام نوعا مشاغل مردم مناطق مرزی کشورمان در شرق بوده و یکی از مشاغل با درآمد خوب در بازارچه های مرزی محسوب می شد، اکنون در رابطه با فعالیت همین نوع فعالان در قاچاق دام چه باید بگویند که در تصمیمی عاری از تدبیر و خرد، فعال کار آفرین مجاز را به سمت فعال زیر پوستی فعالیت های غیر قانونی تا قاچاق در مناطق مرزی تبدیل و سوق داد !!!

این رفتار خفت آور مدیریت فشل، مردم جامعه را خفت کرد و جیبشان را زد ! افزایش حقوق در سال جدید حتی در مواردی حداکثر چهار کیلو گوشت قرمز نمی شود ! توزیع گوشت تنظیم بازاری نیز به قدری ناعادلانه است که فقط در شهرهای بزرگ در برخی فروشگاه های بزرگ و... مثل داستان "بیاید از محله ما خرید کنید گوجه ارزان است از رئیس دولت سابق شد، یا فقط در محله رئیس جمهور کنونی،تویع می شود.

هر چه که بود و هر چه هست و یا می تواند باشد، تشکیلات ناکارآمد - رقابت ناسالم و اختلال در بازار است که قانون تمرکز وظایف و تنظیم بازار  را به سخره گرفته است و شاید مرکز آمار راست بگوید که بیست درصد افزایش

تعداد دام در مقطع بهمن داشته است. دام هست ! اما برای عرضه به بازار نیست ! چون برخی که شغلشان دامداری نیست، با سرمایه خودشان مجری دستور ترامپ برای تحقق هدف نا رضایتی مردم هستند !

دامدار تولید کننده ای است که دور سفره منابع طبیعی می نشست و نشسته است، حتی اگر این سفره گاهی در گوشه ای تهی شود. در حالیکه متولی امور دام بی توجه به تهی بودن سفره، بی توجه به حمایت کردن از تولید کننده، دلخوش به ایجاد دامپروری های بزرگ است و سرمایه ملی را صرف اعطای رانت به افراد خاص می کند و دانش آموخته بخش و زیر بخش بیکار و دامداری سنتی کماکان نیازمند به دانش بنیان شدن است !

چه کسانی به سبب ناتوانی در تنظیم بازار گوشت و احتمال تضعیف ظرفیت های تولید داخل، یا بهانه تضعیف نژادهای بومی، از ظرفیت ترانزیت ناحیه مکران غافل شده اند و چابهار را به عنوان شاهراه صادرات و واردات فراورده های دامی ارزان قیمت بحساب نیاوردند، آنها باید در تأسی از تأکیدات مقام معظم رهبری چشمشان را باز می کردند و معنای سیاست های اقتصاد مقاومتی را در ناحیه مکران و در اجرای قانون برنامه توسعه پنجساله ششم به گونه دیگری دنبال می کردند، تا اینگونه احتمالات مبتنی بر احساس عقل اقتصادی جامعه را نسوزاند.

یک ساختار عریض و طویل و ناکارآمد مانند وزارت جهاد کشاورزی، که هرگز قادر به ایجاد افزایش بهره وری در فعالیت های بخش و زیر بخش ها نشد و خود را در توانایی اجرای صحیح قانون افزایش بهره وری ارتقا نداد.

مقررات قرنطینه ای در کشور هم جالب است ! دانشمندان جوان جویای نام که از نابودی بلوط جنگل های زاکرس خبر می دهند و کارخانه های چوب را با توقف بهره برداری در جنگل های شمال، محتاج چوب آلوده به انواع آفات ناحیه رویشی زاکرسی می کنند و سازمان حفظ نباتات کشور که در مأموریت ذاتی خود کوتاهی می کند و هیچگونه اعمال مقررات قرنطینه ای ندارد ! و متولی ناتوان که با تعطیلی طرح های جنگلداری، در فروپاشی نظام نظارتی بستر حمل محمولات را تسهیل می بخشد و در زمینه انتشار آفات کارنامه اش را درخشان می کند !

به راستی چرا مردم باید در امنیت بستر حیات و امنیت غذایی اینهمه چالش و حاشیه داشته و هزینه های سنگین چنین ساختارهای عریض و طویل را تحمل کنند و به چتر تولی گری آنها در این دو امنیت اعتماد کنند  ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم