آمار بازدیدکنندگان سایت

02059734
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
243
748
2553
21227
47161
2059734

آی‌پی شما: 18.207.136.184
امروز: ساعت

نرخ بیکاری نباید افق نظام مهندسی را کدر کند.

امروز به دعوت نظام مهندسی شهرستان چالوس توفیق کاشت نهال در حضور جنگل بانان و مأموران محیط زیست و أعضاء این شهرستان نصیب شد

 

نرخ بیکاری نباید افق نظام مهندسی را کدر کند.

امروز به دعوت نظام مهندسی شهرستان چالوس توفیق کاشت نهال در حضور جنگل بانان و مأموران محیط زیست و أعضاء این شهرستان نصیب شد و بنده نیز در احیای یک قطعه خلع ید شده مشارکت کردم ! این یادداشت برای تقدیر از مدعوین محترم تقدیم می شود.

بی تردید همه دانش آموختگان با بنده هم نظر خواهند بود که مهندسی مدرک نیست، مهندسی خروجی خط تولید سرمایه انسانی از دانشگاهای کشور است. بنابراین مهندسی توان و ظرفیت و مجوزی برای تشخیص ظرفیت های جامعه است

هنوز سازمان نظام مهندسی کشاورزی منابع طبیعی ، در جایگاه واقعی خود به عنوان یک #لگلاتور قرار نگرفت و هنوز نتوانست در #تنظیم امور مهندسی کشاورزی ایفای نقش کند. هنوز به دنبال #شغل در بدنه دولت است و هنوز #دولت به دنبال او برای حل مسئله کشاورزی و محیط زیست نیامده است.

شرایط و وضعیت تولید کنندگان بخش نشان می دهد، هنوز #دولت و #متولی کشاورزی و منابع طبیعی و #دانش آموختگان بالاتفاق بر ظرفیت های موجود در بخش کشاورزی چمباتمه زده و نمی دانند بیش از ۵۰۰ هزار فرصت شغلی پیش رو دارند !

هنوز دولت #حکمران نشده تا سازمان های مردم نهاد میدان بهتری داشته باشند، یعنی هنوز #سازمان های مردم نهاد برنامه محور نشدند تا در فضای بهتری به ظرفیت مطالبه گری برسند، در واقع هنوز برایند تلاش تشکل ها این است که #عقل اقتصادی جامعه در آتش دلسوزی می سوزد !

بی تردید همه دانش آموختگان با بنده هم نظر هستند که مشارکت واژه ای است که همه بخش های جامعه آن را مطالبه می کنند. هم دولت مشارکت جو و هم مردم مشارکت طلب !

اما لازم نیست که دانش آموختگان به عنوان مهندس، سراب را از آب تشخیص دهند و با اقدام تبلیغی و رفرمیک هیچگاه قانع نشوند، ببینید دستگاه اجرایی مشارکت جو تا چه حدی به تعمیق فعالیت مشارکتی علاقمند است.

همه می خواهند ذینفعان از طرح ها و پروژه های نفع بیشتری ببرند ! هم دولت می خواهد و هم ذینفعان ! اما ببینیم تا چه حدی دستگاه اجرایی قانونمند و تابع نظام فنی اجرایی و ضوابط ملی آمایش سرزمین است.

هر کسی می تواند از توسعه پایدار سخن بگوید، اما او قطعا باید بداند خصیصه های پایداری منابع طبیعی دارای محیط دینامیک و تجدید پذیر زایا با واژه پایدار ساکن شونده تجانس ندارد !  با این وصف آیا محیط زیست سالم بدون انسان می خواهد ! چگونه برای دستیابی به محیط زیست تابلی ایست نصب می کند.  

در حالیکه واژه #زیست در تنوع زیستی گیاهی و جانوری عمومیت دارد وهمه انسان ها می خواهند در یک محیط زیست سالم و شاداب به عنوان یک عضو زیست بوم توام با نشاط زندگی کنند، مهندسی این محیط پیچیده و مرموز را چگونه ترسیم می کنند تا مردم البته #مشکلات معیشتی نداشته باشند و #فرصت شغلی برایشان مهیا باشد، #رونق و تحرک اقتصادی باشد و توسعه به دست آمده #متزلزل نباشد ! مهندس جنگل باید بداند محیط جنگل در زمان و مکان دارای تحرک است و توقف پذیر نیست ! چرا توقف انسان را با توقف محیط طبیعی مشتبه کرده است ؟

اگر کارهای مهندسی جنگل در این دهه حاشیه گرفت و حاشیه ها فاقد تشخیص مهندسی است، تردید نکنید ! یقیناً مهندسی جنگل نظام مند نیست !‌ نظام مهندسی باید مهندسی جنگل را نظام مند کند و خود را به جایگاه واقعی خود ارتقا دهد

این روزها در فضای مجازی سخن فرمانده محترمی در مورد کاشت «گونه کاج با سوء نیت انجام گرفته است» واکنش داشت. نظرات مخالفین دایر به این است که این سخن #کارشناسی نیست !

ـ کار نظام مهندسی نظام دادن به این گونه مباحث است ! در واقع نظام مهندسی باید بگوید؛ این سخن مبنای کارشناسی ندارد !

ـ کار نظام مهندسی این است که آدرس مهندسی کاشت گونه های بومی و غیر بومی را با دقت و سابقه تاریخی و تحقیقاتی و دانشگاهی به زبان مهندسی بیان کند و بگوید توصیه کاشت بر حسب نتیجه تحقیقات و یافته علمی در باغ اکولوژی !

کار نظام مهندسی این است که #حفاظت ژنتیکی را انجام دهد و نگذارد در محدوده شهری به بهانه زیبا سازی هر گونه ای کاشته شود و تنوع زیستی گیاهی را المان ناحیه رویشی قرار دهد و برای نظارت در سازمان فضایی شهر، بر چگونگی حفاظت از المان ها و ذخایر ژنتیگی نظارت کند.

کار نظام مهندسی این است که در هر زمین زراعی و باغی و جنگل و مرتع و بیشه ریشه بدواند و فعالیت های موجود را دانش بنیان کند.

کار نظام مهندسی این است که به جای واژه های #ایست و مطلقا ممنوع، از واژه های شاخص پذیر استاندارد شده #هیست استفاده کند و تحرک جامعه را با حد توان اکولوژیک بسنجد !

نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شاکله یک تشکیلات را دارد، اما با ملاحظه نرخ بیکاری در این این تخصص می توان گفت ؛ این سازمان به دلیل عدم تحرک فاقد نفوذ و رونق در لایه های حکومت است، بنابراین با مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نظام مند فاصله دارد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم